2022-03-08: Cyfrowa różnorodność - biblioteka w świecie technologii
Od 24 do 25 marca 2022 roku odbywać się będzie hybrydowo w Warszawie i online druga edycji konferencji “Cyfrowa różnorodność”.
Konferencje organizują SpołEd, Centrum Cyfrowe oraz Centrum edukacji obywatelskiej.
Biblioteka jako miejsce przyszłości, a bibliotekarka i bibliotekarz, jako zawód ponadczasowy. To główna myśl przyświecająca drugiej edycji konferencji “Cyfrowa różnorodność”.
Uczestnicy będą rozmawiać o tym, dlaczego zawodu bibliotekarki nie da się zautomatyzować, czy dane zmienią świat, czy biblioteka może wpłynąć na zmiany klimatu, dlaczego warto się uczyć przez całe życie i na wiele innych tematów bliskich bibliotekarkom i bibliotekarzom.
Konferencja ma być też okazją, żeby zwiększyć swoje umiejętności, porozmawiać o zagadnieniach związanych z otwartością i wspólnie zastanowić się nad przyszłością bibliotek i pracy w bibliotece.
Podsumowane zostaną trzy lata działań w projekcie SpołEd, uczestnicy przyglądać się będą temu co udało się osiągnąć, sprawdzą co można z projektu wziąć na przyszłość.
Program
[edytuj | edytuj kod]W programie zaplanowano:
- debatę Czy zawód bibliotekarki jest zawodem przyszłości? - Agnieszka Chrząszcz, Tomasz Gruszkowski, Małgorzata Trąmpczyńska, Izabela Zwierzchlewska; prowadzenie: Aleksandra Czetwertyńska
- Premierę poradnika “Jak biblioteki mogą rozwijać kompetencje cyfrowe. Dobre praktyki”
- warsztaty z kompetencji cyfrowych [stacjonarnie i online]
- Cyfrowe opowieści – bibliotekarze/ki opowiadają o swoich projektach cyfrowych
- rozmowy dwojga ekspertów na bliskie im tematy, np. tworzenie archiwów społecznych, otwartość na uniwersytetach i przyszłość bibliotek
- spotkania
- Marcin Werla - Katarska Biblioteka Narodowa. Czy naukowcy i przedszkolaki mogą korzystać z jednej biblioteki?
- prof. dr hab. Valentina Lepri - Instytut Filizofii i Socjologii PAN - Old books, libraries, and new technologies from the angle of an academic user [wystąpienie w j. angielskim]
Udział
[edytuj | edytuj kod]Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja rozpoczęła się w poniedziałek 7 marca. W wydarzeniu będzie można wziąć udział stacjonarnie, przyjeżdżając do Warszawy (organizatorzy pokrywają koszty noclegu) oraz online.
Zgłoszenia do wystąpień w czasie Cyfrowych Opowieści przyjmowane są do 11 marca.
Rekrutacja na konferencję stacjonarną w Warszawie zakończona ze względu na wyczerpanie dostępnych 110 miejsc. Osoby, które zapiszą się na konferencję stacjonarną, dostaną automatycznie dostęp do platformy online.
Nie ma limitu miejsc dostępnych w rejestracji do udziału online w konferencji.Liczba miejsc na warsztaty online jest ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.