Przejdź do zawartości

2022-03-07: Filipiny podwyższyły wiek zgody z 12 lat na 16

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 marca 2022

Prezydent Filipin, Rodrigo Duterte podpisał ustawę podnoszącą wiek zgody z 12 do 16 lat. Nowa ustawa wymienia również kary za "towarzystwo osób nieletnich" w miejscach turystycznych oraz handel żywym towarem.

Duterte, który na początku roku 2022 zdelegalizował małżeństwa dzieci[1] , podpisał projekt ustawy 4 marca. Kopia została udostępniona mediom dziś, w poniedziałek 7 marca. Nowe prawo otrzymało miano "Ustawy Republiki nr 11648" i zmienia ustawę z 1997 r.

Filipińskie dzieci podczas Międzynarodowego Dnia Mycia Rąk, 2008, zdjęcie wykonane przez Roberta Genesha

Według nowej ustawy, zgwałceniem jest każdy stosunek seksualny dorosłego z osobą poniżej 13 roku życia. W przypadku osób w wieku 14-16 lat, odpowiedzialność karna nie dotyczy sytuacji, w której różnica wieku między partnerami wynosi nie więcej niż trzy lata, a sam akt seksualny, rzecz jasna, nie spełnia innych przesłanek do uznania czynu za gwałt lub inne przestępstwo seksualne.

Ustawa stanowi także, że każdy, kto będzie przebywał w towarzystwie osoby nieletniej poniżej 16 roku życia lub 10 lat młodszej od sprawcy w prywatnych lub publicznych miejsach turystycznych "lub podobnych" m.in takich jak hotele, motele, dyskoteki, plaże, salony masażu będzie skazany na 12 lat więzienia (słowami ustawy, "prison mayor" w maksymalnym wymiarze, co daje 12 lat[2]) i grzywny o wysokości 50 tys. pesos filipińskich (PHP).

Za handel dziećmi poniżej 16 roku życia od tej pory grozić będzie "reclusión perpetua" w maksymalnym wymiarze, czyli 40 lat.

Każdy skazany za produkcję materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci i pornografię z udziałem osób do lat 18, namawianie nieletnich do udziału, angażowanie ich w sprzedaż i dystrybucję materiałów, lub seksualne pokazy na żywo z udziałem dzieci otrzyma wyrok 12 lat więzienia.

Jak podkreśla świętujący nowe prawodawstwo UNICEF, ustawa zrównuje prawa dzieci obojga płci do ochrony przed przemocą seksualną, wykorzystywaniem i wyzyskiem.

Do tej pory wiek przyzwolenia seksualnego w Filipinach był jednym z najniższych na świecie, zaraz po Nigerii (11 lat). (Patrz: Lista państw świata według wieku zgody). Według zaangażowanych w tworzenie ustawy, nazywanej wielkim skokiem w przód, motywacją do zmiany prawa była chęć ochrony dzieci i poprawa ich trudnej sytuacji. Jak przypomina Reuters, badanie przeprowadzone w 2015 r. przez UNICEF i lokalną grupę pozarządową Centre for Women's Resources wykazało, że 7 na 10 ofiar gwałtu na Filipinach to właśnie dzieci[3].To samo badanie wykazało, że średni wiek dzieci, które doświadczają gwałtu jest coraz niższy, a same przestępstwa stają się coraz brutalniejsze[4]. 17% dzieci w wieku 13-17 lat doświadczyło gwałtu. 98% z nich to dziewczęta, które są także narażone na zmuszanie do prostytucji i w większej, niż ogół społeczeństwa, mierze dotknięte chorobami wenerycznymi, w tym AIDS[5].Co 53 minuty gwałcona jest filipińska kobieta lub dziecko. Ilość przestępstw tego rodzaju wzrosła o 92% między rokiem 2010 i 2014[6]. Szacuje się, że w tym 109,6 milionowym kraju, 32% populacji ma mniej niż 14 lat. Około 1,5 miliona tych dzieci jest bezdomnych[7].

Ustawodawca dodał, że ponownie rozważy inne poprawki prawne mające na celu wzmocnienie działań przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Wśród nich wymieniana jest jest zmiana definicji zgody na seks, wprowadzenie pojęcia dodatkowo obciążających okoliczności i kar za tzw. grooming.

Przypisy

[edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]