Przejdź do zawartości

2022-03-05: Haas bez Mazepina i Uralkali

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 marca 2022

Haas poinformował 5 marca 2022 roku, że rozwiązał kontrakt z Nikitą Mazepinem i przedsiębiorstwem Uralkali, która w sezonie 2021 była sponsorem tytularnym zespołu i miała też nią być w tym roku.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainie FIA podjęła decyzję najpierw o odwołaniu tegorocznej edycji wyścigu o Grand Prix Rosji, a następnie o rozwiązaniu kontraktu z organizatorami wyścigu, dzięki czemu Rosja nie będzie mogła organizować w przyszłości wyścigu pod egidą FIA. 1 marca 2022 Federacja podjęła decyzję, że białoruscy i rosyjscy kierowcą nadal mogą uczestniczyć, jednak tylko pod flagą FIA.

Obecna sytuacja postawiła pod wątpliwość dalszą współpracę Nikity Mazepina, a także firmy Uralkali z amerykańskim zespołem Formuły 1. Ostatniego dnia testów Haas usunął z samochodu VF-22 logotypy sponsora tytularnego i barwy narzucone przez niego. Dzisiejsze oświadczenie Haasa kończy spekulacje na temat przyszłości rosyjskiego kierowcy w zespole. Po wydaniu oświadczenia Nikita Mazepin poinformował, że jest „bardzo rozczarowany” zakończeniem współpracy, podkreślając, że zespół zignorował jego stanowisko, a on sam akceptował warunki postawione przez FIA rosyjskim i białoruskim kierowcom.

Ekipa nie poinformowała, kto zastąpi Rosjanina w zespole, choć mówi się, że to Pietro Fittipaldi, kierowca testowy i rezerwowy zespołu, zajmie miejsce Mazepina. Szef zespołu, Günther Steiner, przyznał, że Brazylijczyk jest pierwszą osobą w kolejce do przejęcia samochodu VF-22. Brazylijczyk brał udział w dwóch wyścigach sezonu 2020, zastępując Romaina Grosjeana.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]