2022-02-26: Rosja ograniczy dostęp do Facebooka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 lutego 2021

24 lutego 2022 roku Facebook zawiesił konto Ria Nowvosti na 30 dni z powodu rozpowszechniania dezinformacji. Rosja planuje nałożyć ograniczenia na Facebooka.

Organ nadzorujący media w Rosji Roskomnadzor ogłosił, że wprowadzi jeszcze nieokreślone ograniczenia na Facebooka. Moskwa uważa, że Facebook wprowadza cenzurę na rosyjskie media. W dniu inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego — przyp. red.) oprócz Ria Nowosti zablokowano także strony mediów Lenta.ru, Gazeta.ru czy kanału telewizyjnego Zvezda.

25 października Prokuratura Generalna w Rosji we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych zdecydowali się uznać portal społecznościowy Facebook za zamieszany w naruszanie podstawowych praw i wolności człowieka, a także praw i wolności obywateli Rosji.

— Oświadczenie Roskomnadzoru.


Facebook twierdzi, że zapobiega rozpowszechnianiu dezinformacji. W celu weryfikacji postów współpracuje z zewnętrznymi firmami, w tym m.in. z Reutersem. Jeśli post nie przejdzie weryfikacji pod kątem prawdziwości, wówczas podejmuje działania takie jak np. ograniczanie jego widoczności, aby trafił do jak najmniejszej liczby użytkowników.

Wczoraj rosyjskie władze nakazały nam zaprzestanie niezależnego sprawdzania faktów i odpowiedniego oznaczania treści publikowanych przez 4 rosyjskie państwowe organizacje medialne. W rezultacie ogłosiły, że będą ograniczać korzystanie z naszych usług.

— Nick Clegg - szef działu spraw globalnych w Facebooku (Meta)


Nick Clegg dodał także, że zwykli Rosjanie będą mogli wyrażać swoje opinie czy organizować własne inicjatywy.

Od października 2020 roku Facebook miał według Rosji ignorować żądania Roskomnadzoru odnośnie zniesienia blokad dla zbanowanych rosyjskich mediów. Wskazano 23 przypadki nadużyć zdaniem Kremla.

Źródła[edytuj | edytuj kod]