Przejdź do zawartości

2022-02-25: Grand Prix Rosji 2022 zostało odwołane

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 lutego 2022

Władze Formuły 1 podjęły decyzję, że tegoroczny wyścig o Grand Prix Rosji na torze Sochi Autodrom zostanie odwołany ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę.

Po czwartkowych wydarzeniach, Formuła 1 poinformowała, że będzie monitorować sytuację panującą na Ukrainie i wieczorem zostaną przeprowadzone rozmowy z szefami wszystkich zespołów i FIA. Tego samego dnia, Sebastian Vettel z zespołu Aston Martin oznajmił, że niezależnie od decyzji, nie wystąpi w wyścigu w Soczi.

Dzisiaj wydano oświadczenie, w którym poinformowano, że Formuła 1, wraz z FIA i zespołami przedyskutowały stanowisko, dochodząc do wniosku, że w obecnej sytuacji, organizacja eliminacji Formuły 1 w Rosji jest niemożliwa. W tym sezonie, Grand Prix Rosji zaplanowane zostało w dniach 23–25 września 2022. Miała to być ostatnia edycja wyścigu w Soczi, gdyż od 2023 roku eliminacja ma się odbywać na torze Igora Drive, niedaleko Sankt Petersburga

To nie pierwsze sportowe skutki zbrojnej agresji Rosji – wcześniej UEFA podjęła decyzję o przeniesieniu finału Ligi Mistrzów ze Stadionu Kriestowskij na Stade de France w Paryżu. Międzynarodowa Federacja Narciarska zaś odwołała wszystkie imprezy FIS w Rosji, które miały odbyć się przed zakończeniem sezonu 2021/2022.

Podczas ostatniego dnia testów przedsezonowych na torze Circuit de Barcelona-Catalunya, zespół Haas usunął z samochodu VF-22 logotypy sponsora tytularnego ekipy, firmy Uralkali, rezygnując także z barw, które zostały narzucone przez rosyjskiego sponsora.

Źródła[edytuj | edytuj kod]