Przejdź do zawartości

2022-02-05: Rosja i Chiny podpisują trzydziestoletnią umowę dotyczącą gazociągu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 lutego 2022

4 lutego 2022 roku Rosja podpisała 30-letnią umowę na dostawy gazu do Chin, wzmacniając sojusz energetyczny między obydwoma krajami. Prezydent Władimir Putin spotkał się z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpingiem, obiecując zwiększenie eksportu gazu z rosyjskiego Dalekiego Wschodu do Chin. Spotkanie odbyło się podczas wizyty prezydenta Rosji w Chinach z okazji rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022.

Dzięki tej umowie Rosja zamierza zwiększyć dostawy gazu do Chin o 10 miliardów metrów sześciennych rocznie do poziomu 48 miliardów metrów sześciennych rocznie. Wartość nowego projektu szacuje się na 117,5 miliarda dolarów. Rosyjski Gazprom zgodził się wziąć udział w transakcji dostarczając gaz do China National Petroleum Corporation. Według oświadczenia Gazpromu projekt ma ruszyć za 2-3 lata.

Rosyjski prezydent wyraził uznanie dla umowy, mówiąc, że „w branży gazowej dokonano kroku naprzód”. Rosja już teraz dostarcza do Chin skroplony gaz ziemny rurociągiem Siła Syberii. Transakcja będzie denominowana w euro ze względu na wysiłki obu krajów zmierzające do dywersyfikacji handlu zagranicznego celem uniezależnienia się od dolarów amerykańskich.

Jak podaje Reuters, Gazprom odmawia ujawnienia pełnego tekstu umowy, a wiele informacji jej dotyczących trafiło do mediów poprzez źródła, które nie chcą być ujawniane. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że umowa została zawarta na 25 lat, podczas gdy chińskie źródła związane z branżową podało, że na 30 - takie liczby podała m.in Al Jazeera.

Jak podają źródła na które powołuje się Reuters, rosyjski gaz wydobywany na wyspie Sachalin będzie transportowany rurociągiem przez Morze Japońskie do prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]