2022-01-16: „Złoto i beryl w kosmosie” – 12. odcinek Klubu Ciekawych Wszystkiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 stycznia 2022
Zdjęcia z budowy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

16 stycznia 2022 roku w ramach podkastu „Klub Ciekawych Wszystkiego” ukazała się rozmowa o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba prowadzona przez Hannę Marię Gizę.

Gościem podkastu jest prof. dr hab. Paweł Moskalik - astrofizyk, profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W opisie podkastu możemy przeczytać: "Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 25 grudnia 2021 r. przez rakietę Ariane 5. 18 sześciokątnych luster wykonanych z berylu pokrytego złotem. Beryl - ze względu na właściwości termiczne i mechaniczne w bardzo niskich temperaturach. Złoto - bo dzięki niemu lustro będzie odbijało promieniowanie podczerwone. Średnica zwierciadła teleskopu po rozłożeniu to 6,5 m. Powierzchnia zbierająca promieniowanie - 25 m². Webb musi pokonać odległość 1,5 mln km. od Ziemi do punktu libracyjnego L2."

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Złoto i beryl w kosmosie”, opublikowanego w serwisie podkasty.info na licencji CC: BY (więcej informacji).