2021-11-16: Guanyu Zhou kierowcą Alfy Romeo w sezonie 2022

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 listopada 2021
Guanyu Zhou

Guanyu Zhou zostanie partnerem zespołowym Valtteriego Bottasa w ekipie Alfa Romeo. Dzisiaj szwajcarski zespół ogłosił podpisanie kontraktu z chińskim kierowcą. Zastąpi w zespole Antonio Giovinazziego, który po trzech pełnych sezonach rozstaje się z zespołem.

22-letni Zhou obecnie startuje w Formule 2 jako kierowca zespołu UNI-Virtuosi Racing, znajdując się na pozycji wicelidera klasyfikacji kierowców przed ostatnimi rundami w Arabii Saudyjskiej i Abu Zabi. O tym, że Chińczyk ma zostać kierowcą Alfy Romeo, mówiło się już od jakiegoś czasu. Spekulowano, że o miejsce we szwajcarskiej ekipie walczył też Oscar Piastri, aktualny lider klasyfikacji Formuły 2, który miesiąc temu przyznał, że jego szanse na starty w Alfie Romeo są minimalne. Australijczyk dziś został ogłoszony kierowcą rezerwowym Alpine.

Guanyu Zhou będzie pierwszym chińskim kierowcą wyścigowym w Formule 1, lecz będzie drugim Chińczykiem, który prowadził samochód Formuły 1. Pierwszym chińskim kierowcą, który zasiadł w kokpicie wyścigowym najwyższej serii wyścigowej, był Ma Qinghua, który uczestniczył w czterech piątkowych treningach w sezonie 2012 dla zespołu HRT i w pierwszej sesji treningowej przed Grand Prix Chin 2013 dla ekipy Caterham. W tym sezonie Guanyu Zhou brał udział w weekendzie Grand Prix, uczestnicząc w pierwszym treningu do Grand Prix Austrii, zastępując w sesji Fernando Alonso.

Chińczyk będzie kolegą zespołowym Valtteriego Bottasa, którego Alfa Romeo potwierdziła we wrześniu. Tym samym szwajcarski zespół będzie miał nowy skład kierowców na sezon 2022. Zatrudnienie chińskiego kierowcy oznacza, że Antonio Giovinazzi pożegna się z zespołem. Był pierwszym włoskim kierowcą wyścigowym Formuły 1 od 2011. Najlepszy występ zanotował w Grand Prix Brazylii 2019, gdzie Włoch zajął piąte miejsce. W tegorocznym sezonie zapunktował tylko w Grand Prix Monako, gdzie zajął dziesiąte miejsce.

Źródła[edytuj | edytuj kod]