2021-10-27: Kościół prawosławny w Polsce włącza się w akcję pomocy imigrantom

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 26 października 2021
Herb Warszawskiej Metropolii Prawosławnej

26 października 2021 odbyła się jesienna sesja Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (najwyższego organu w polskim Kościele prawosławnym, w posiedzeniach którego biorą udział wszyscy biskupi Kościoła). Jedną z decyzji soboru było włączenie się w akcję pomocy imigrantom w związku z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej.

W oficjalnym komunikacie z posiedzenia wskazano, iż z uwagi na trudną sytuację migracyjną, charytatywnej organizacji naszej Cerkwi „Eleos” poruczono zorganizowanie wszechstronnej pomocy imigrantom. Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” powstał w 1996, działa głównie w województwie podlaskim, gdzie prowadzi placówki wsparcia dziennego, jadłodajnie, ale również udziela pomocy emigrantom i uchodźcom.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest drugim co do wielkości kościołem w Polsce. Jego wyznawcy mieszkają głównie na Białostocczyźnie, zwłaszcza na obszarach przygranicznych, które znalazły się w centrum obecnego kryzysu migracyjnego. Dużą część ludności stanowią między innymi w gminie Michałowo, o której w ostatnich tygodniach było głośno dzięki empatycznej postawie wobec imigrantów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]