Przejdź do zawartości

2021-10-12: Wojsko i policja w eswatańskich szkołach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 października 2021
Flaga Eswatini

Od 11 października 2021 roku w eswatańskich szkołach stacjonują rządowe służby bezpieczeństwa. Ich obecność wynika z protestów organizowanych przez uczniów w placówkach edukacyjnych. Od czerwca br. wielu obywateli Eswatini domaga się reform prowadzących do demokratyzacji kraju.

Uczniowie od miesiąca organizują protesty w szkołach. Zajęcia są bojkotowane, ponieważ uczniowie domagają się uwolnienia dwóch prodemokratycznych ustawodawców, polepszenia warunków edukacyjnych i bezpłatnej nauki.

Rząd rozmieścił wojska w eswatańskich szkołach, co nie powstrzymało uczniów przed kontynuacją swoich działań. W poniedziałkowych protestach 17 uczniów zostało zatrzymanych. Komunistyczna Partia Suazi poinformowała, że 10 szkolnych aktywistów zostało aresztowanych. Jeden z nich miał zostać postrzelony w nogę.

Rzeczniczka armii Tengetile Khumalo zapewnia, że żołnierze "nie są wrogami ludzi". Służby bezpieczeństwa nie działają z intencją wojny, a utrzymania porządku.

Natomiast sekretarz generalny Kongresu Związków Zawodowych w Eswatini Mduduzi Gina stwierdził, że "uczniowie wzywają do politycznych reform", a działania rządu pogorszą sytuację w kraju.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]