2021-09-27: 20 lat polskojęzycznej Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 27 września 2021
Urodzinowe logo polskojęzycznej Wikipedii

26 września 2021 roku polskojęzyczna Wikipedia ukończyła 20 lat. Głównym punktem rocznicy były, zorganizowane dla wolontariuszy przez stowarzyszenie Wikimedia Polska, spotkania urodzinowe.

Z okazji rocznicy, na początku września została przygotowana specjalna strona na Wikipedii, przeznaczona na życzenia urodzinowe od edytorów i czytelników. Do momentu napisania niniejszego artykułu, wpisało się na niej 105 osób. W celu uczczenia 20-lecia, przez cały tydzień od 26 września do 3 października, polskojęzyczna Wikipedia będzie korzystać z okolicznościowego logo.

W niedzielę po południu w Cieszynie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odbyły się urodzinowe spotkania dla wikipedystów. Tuż przed dmuchaniem świeczek, uczestnicy z trzech ostatnich miast połączyli się ze sobą poprzez platformę Zoom. Z kolei społeczność katowicka zbierze się na celebracji 3 października.

Wikipedyści z Warszawy, przed przyjęciem mogli odwiedzić nowe biuro stowarzyszenia. Na spotkaniu pojawiło się około 15 osób.

Dopełnieniem świętowania była wieczorna sesja łamigłówek, zorganizowana na serwerze Discord wikimedian, której tematem przewodnim były właśnie Wikipedia i jej urodziny.

Polskojęzyczną Wikipedię założyli 26 września 2001 roku Krzysztof Jasiutowicz oraz Paweł Jochym i przez pierwsze trzy miesiące funkcjonowała niezależnie od innych wersji językowych pod adresem wiki.rozeta.com.pl.

Źródła[edytuj | edytuj kod]