Przejdź do zawartości

2021-08-30: Magistrant wdrożeniowy na UPWr: drukowanie przestrzenne protez dla psów.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Pod koniec sierpnia 2021 roku Maciej Szczepański wydrukował przestrzennie pierwszą protezę dla psów w ramach programu „Magistrant wdrożeniowy na UPWr”.

Maciej Szczepański stypendium otrzymał w czerwcu 2021 roku. Pierwsza proteza w ramach projektu została wydrukowana. W następnym tygodniu proteza ma być używana przez suczkę Sonię. Trwają prace nad dopracowaniem uprzęży.

W ramach projektu za pomocą wycisków, skanowania cyfrowego i druku przestrzennego w technologi przyrostowej (AM) mają zostać przygotowane dwie protezy: dla 3-letniej Soni, która potrącona przez samochód, straciła część tylnej łapy i 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę.

Koszt protezy i dopasowania po opracowaniu technologi szacowany jest na 1500 - 2000 zł.

Maciej Szczepański to student na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który w październiku 2021 roku rozpocznie ostatni semestr. Promotorem projektu jest prof. Jakub Nicpoń.

„Magistrant wdrożeniowy na UPWr” to program stypendialny realizowany na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ma być wsparcie dla prac naukowych “o wysokim potencjale naukowym i innowacyjnym, a w konsekwencji aplikacyjnym” Stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie przyznawane jest na pół roku (z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy).

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]