2021-08-25: Administrator NASA, pomimo znacznych opóźnień, wierzy, że uda się wylądować na Księżycu w 2024

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 sierpnia 2021

24 sierpnia 2021 roku, podczas 36. edycji Space Symposium, administrator NASA wypowiadał się optymistycznie o planowanym na 2024 rok lądowaniu na Księżycu. Wykonany wcześniej w tym miesiącu audyt przewiduje, że ten termin jest niemożliwy do dotrzymania.

Bill Nelson, administrator NASA, przyznał, iż program lotów na Księżyc trapią opóźnienia. Traktuje je jako wyzwanie do pokonania i wierzy, że uda się doprowadzić do lądowania w założonym terminie. Przypomniał słowa Johna F. Kennedy'ego, który w 1962 powiedział: „Zdecydowaliśmy się wylądować na Księżycu w tej dekadzie [...] nie dlatego, że jest to łatwe, ale właśnie dlatego, że to trudne”.

NASA ma problemy z terminowym opracowaniem nowych skafandrów dla astronautów. Te aktualnie użytkowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaprojektowano około 45 lat temu, z myślą o misjach wahadłowców. Przygotowywanie nowych trwa już 14 lat i pochłonęło 420 milionów dolarów, a w najbliższym czasie agencja zamierza wydać jeszcze ponad 600 mln USD. Audytorzy, biorąc pod uwagę m.in. zdolności finansowe NASA oraz tempo projektowania kombinezonów, określili najwcześniejszy możliwy termin ich wykorzystania na kwiecień 2025.

Program Artemis ma na celu wysłanie ludzi na Księżyc. Zakłada co najmniej trzy misje w kierunku srebrnego globu. Ostatnia z nich, zwieńczona lądowaniem na jego powierzchni, ma, według planów NASA, odbyć się w 2024 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]