Przejdź do zawartości

2021-08-19: Elementary OS 6 wydany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 sierpnia 2021

10 sierpnia 2021 roku została wydana 6 wersja elementary OS.

Elementary OS 6 o nazwie kodowej Odin miała premierę ponad 15 miesięcy od ostatniej aktualizacji 5.1.4. Została ona oparta na Ubuntu 20.04 LTS.

Cassidy Blaede w poście na blogu projektu napisał:

„Elementarny OS 6 Odin jest dostępny do pobrania. Jest to największa jak dotąd aktualizacja platformy! W OS 6 skupiliśmy się na:

  • umożliwieniu ci kontroli i wyrażania siebie,
  • kontynuacji wprowadzania innowacji dzięki nowym funkcjom, oraz
  • uczynieniu elementary OS łatwiejszym do zdobycia i bardziej inkluzywnym.”

Wersja Odin uzyskała ciemny motyw pulpitu. Użytkownik może go wybrać albo bezpośrednio z ekranu powitalnego, albo w innym, dowolnym czasie (System Settings → Desktop → Appearance). Chociaż ciemny motyw nie jest nowością, w tym przypadku deweloperzy włożyli sporo wysiłku w zapewnienie w nim spójności. Wszystkie preferencje tego motywu, podobnie jak standardowego motywu jasnego, są automatycznie stosowane w aplikacjach systemowych, zainstalowanych domyślnie i dostępnych z AppCenter. Oprócz tego do ustawień wyglądu dodano 10 nowych kolorów akcentujących elementy systemu (np. sugerowane przyciski akcji, przełączniki, style zaznaczania tekstu) w wybranym temacie jasnym albo ciemnym. Można też zastosować opcję automatycznego koloru akcentującego, który jest wybierany z aktualnej tapety.

Elementary OS 6, za sprawą technologii piaskownicy, ma chronić prywatność i zapewniać bezpieczeństwo na poziomie technicznym. Wszystkie aplikacje w AppCenter i kilka domyślnych aplikacji systemu są dystrybuowane jako Flatpak. Oznacza to pracę w środowisku piaskownicy, w którym wszystkie aplikacje są izolowane i bez dostępu do poufnych danych. Elementary OS 6 wykorzystuje tzw. Portale, które zapewniają kontrolę nad współdziałaniem aplikacji ze sobą i z danymi użytkownika. W Portalach każda aplikacje musi prosić o pozwolenie uzyskania dostępu do plików lub uruchomienia innej aplikacji. Użytkownik ma oczywiście wgląd w uprawnienia aplikacji oraz może je kontrolować. (System Settings → Applications). Powyższe zabezpieczenia dotyczą aplikacji instalowanych z AppCenter oraz za pomocą wbudowanego narzędzia Sideload (w tym wszystkich aplikacji Flatpak z innych źródeł zewnętrznych, takich jak Flathub albo witryna programisty).

Dla użytkowników ekranów i paneli dotykowych zmodyfikowano multi-touch. Wprowadzona obsługa nowych gestów ma pozwalać na swobodne poruszanie się po systemie (np. otwiera widok wielozadaniowy, pokazujący uruchomione aplikacje i obszary robocze, przełącza między dynamicznymi obszarami roboczymi). Nowy multi-touch nie ogranicza się tylko do obsługi pulpitu. Pozwala on również np. na obsługę aplikacji, pracę z powiadomieniami na ekranie albo w centrum powiadomień, przewijanie układu stron oraz obsługę systemu.

Elementary OS posiada przeprojektowany, ujednolicony graficznie i bogatszy system powiadomień. Ich okienka mają teraz funkcje plakietek, co pozwala na przekazywanie przez aplikacje więcej informacji. Pokazywane są również powiadomienia i informacje o akcjach, które są wyświetlane jako przyciski w „bąbelku” powiadomienia. Dzięki temu można zareagować na daną akcję bez konieczności otwierania aplikacji. Oprócz tego powiadomienia pilne mają nowy wygląd i dźwięk, co ułatwia ich identyfikację. Przeprojektowane zostało również centrum powiadomień. Jego wygląd jest teraz bardziej przejrzysty i został ujednolicony z wyglądem powiadomień (plakietki, emotikony).

W elementary OS 6:

  • Aplikacja Camera ma nowy interfejs z możliwością przełączania kamer, dublowania obrazu, włączania lustrzanego odbicia obrazu oraz regulacji jasności i kontrastu.
  • W aplikacji Calendar poprawiono obsługę kont online dzięki standardowi CalDAV. Dodany został import ICS, poprawiono obsługę trybu offline i usunięto problemy z całodniowymi wydarzeniami i strefami czasowymi.
  • Zmieniono nazwę przeglądarki Epiphany na Web i wzbogaconą ją o funkcje ochrony przed śledzeniem i blokowania reklam. Ponadto jest ona teraz dostępna jako Flatpak, co pozwala na szybkie aktualizacje.
  • pracowano nad aplikacją Mail pod kontem obsługi języków pisanych od prawej do lewej oraz obsługi funkcji dostępu dla platformy.
  • AppCenter został zmieniony w celu obsługi Flatpak. Również powiadamia o zakończeniu instalacji aplikacji, aby umożliwić jej szybkie otwarcie. Zmieniony został wygląd nagłówków aplikacji, w tym kontrast przycisków, oraz wzbogacono powiadomienia.
  • Starano się wprowadzić usprawnienia pracy na Terminalu.
  • poprawiono błędy i wydajność na przykład w: Music, Videos, Photos, Calculator.

W elementary OS 6 premierę ma aplikacja Tasks (Zadania). Służy ona do planowania i organizacji wydarzeń i zadań do wykonania. Tasks obsługuje synchronizację z wieloma kontami i listami oraz posiada m.in. przypomnienia czasowe i związane z lokalizacją. Ponadto Odin posiada aplikację Firmware, obsługiwaną przez Linux Vendor Firmware Service. Za jej pomocą można uzyskać aktualizacje oprogramowania sprzętowego dla urządzeń (np. Dell, Lenovo, HP, Intel, Logitech) bez konieczności wchodzenia w inne ustawienia.

W elementary OS pracowano nad:

  • Panelem, wyświetlającym się podczas obsługi pulpitu, oraz starano się wzbogacić informacje na nim, takie jak np. głośność, nazwa sieci bezprzewodowej, dokładny procent baterii i czas do naładowania lub wyczerpania, wskaźnik dźwięku i wskaźnik zasilania.
  • widokiem wielozadaniowym (co ma pozwalać na łatwiejsze rozpoznanie poszukiwanego
  • menu kontekstowym okna,
  • menu kontekstowym pulpitu,
  • narzędziem Screenshot,
  • widokiem hot corners (pozwala przenieść okno do nowego obszaru roboczego oraz je zmaksymalizować),
  • nowym krojem pisma Inter,
  • obsługą nowszego sprzętu,
  • tłumaczeniami.

Elementary OS 6 Odin posiada następujące minimalne wymagania systemowe:

  • procesor Intel i3 lub porównywalny 64-bitowy dwurdzeniowy procesor,
  • 1 GB pamięci RAM,
  • dysk twardy z 10-15 GB wolnego miejsca,
  • rozdzielczość wyświetlacza 1024×768.

Elementary OS 6 jest darmowy. Pzy okazji jego pobrania można przekazać zespołowi na rzecz projektu dowolną kwotę.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „elementary OS 6 wydany”, którego autorem jest Marek Opach, opublikowanego w serwisie Linux.pl na licencji CC-BY 3.0 (więcej informacji).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]