2021-08-19: 101. rocznica obrony Płocka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 sierpnia 2021
Walki o Płock 18 sierpnia 1920 roku

18 sierpnia 2021 roku, w 101. rocznicę Obrony Płocka i w 100. rocznicę odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu Garnizonowym uczczono pamięć poległych obrońców.

W uroczystościach wzięli udział Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak, członek GK ZHP hm. Piotr Stanisławski oraz Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP im. Wł. Broniewskiego hm. Cezary Supeł.

Warty honorowe wystawili m.in.: 64. Batalion Lekkiej Piechoty z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz płoccy harcerze.

Obecny na uroczystościach naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak, pochodzący z Płocka, wspominał, że uczęszczając w tym mieście do szkoły podstawowej należał do gromady zuchowej noszącej imię "Płockie Orlęta", która m.in. opiekowała się grobami na Cmentarzu Garnizonowym. "Tak naprawdę w Płocku dorastało się w etosie obrońców miasta" – podkreślił. Przypominając obrońców Płocka z sierpnia 1920 r., w tym najmłodszych - harcerzy, mówił, iż dla współczesnych, zwłaszcza młodych ludzi, "powinni to być bohaterowie każdego czasu". (PAP)

Po Apelu Poległych na grobach zapalono znicze, a przy pamiątkowej płycie poświęconej poległym złożono kwiaty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]