2021-08-10: „Nowej generacji środki regulujące apetyt – użyteczne w opiece długoterminowej oraz kontroli masy ciała” - wyniki badań ankietowych w ramach projektu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
9 sierpnia 2021 roku rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Małgorzata Moczulska poinformowała o pierwszych wynikań badań ankietowych w ramach projektu „Nowej generacji środki regulujące apetyt – użyteczne w opiece długoterminowej oraz kontroli masy ciała” prowadzonych przez Jacka Łyczko.
W badaniach ankietowych, prowadzonych od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 roku, mających za zadanie ustalić jakie zapachy kojarzą się Polakom ze smacznym jedzeniem. Wzięło w nich udział 530 osób, w tym 328 kobiet. 64,5 proc. badanych stanowiły osoby w wieku 60 lat i starsze.
Na podstawie deklaracji wskaźnik masy ciała wynosił średnio 29,13 kg/m² (nadwaga) w zakresie od 14,68 kg/m² (niedowaga), do 58,82 kg/m² (otyłość III stopnia). W przypadku respondentów z prawidłową masą ciała zapach wanili miał mniejszy wpływu na apetyt niż u osób z nadwagą lub otyłością. 162 spośród 237 ankietowanych zadeklarowało taki wpływ. Zapach bananów pobudzał apetyt u 361 osób (68% respondentów) 264 z nich to osoby z nadwagą lub otyłością. Poczucie błogości wywoływały też zapach:
- kawy – 225 osób (42,5%)
- lodów waniliowych – 159 osób (30%)
- lodów czekoladowych – 144 osób (27,2%)
Produkty mięsne okazały się mieć najbardziej sycący zapach.
W kolejnych etapach badań zespół planuje skomponować odpowiednie zapachy, przebadać je pod względem chemicznym, przedstawić do analizy ekspertom sensorycznym, a za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego przetestować ich oddziaływanie na ośrodki w ludzkim mózgu.
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego stawiają sobie za cel stworzenie kombinacji zapachowych które będą regulować apetyt. Uzyskane z olejków eterycznych substancje nie mają odstraszać ludzi od jedzenia, lecz ukierunkować apetyt i dać wrażenie sytości.
Badania uzyskały 1,5-milionowy grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Numer umowy: LIDER/48/0191/L-11/19/NCBR/2020
Jacka Łyczko jest doktorantem prof. Antoniego Szumnego w Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]
Artykuł powstał na bazie informacji nadesłanych na redakcyjną listę dyskusyjną: |
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews. |