Przejdź do zawartości

2021-08-06: Rozprawa sądowa tanzańskiego lidera opozycji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 6 sierpnia 2021

6 sierpnia 2021 roku w Dar es Salaam odbyła się rozprawa sądowa czterech opozycjonistów. Wyrok zapadnie dopiero 13 sierpnia br. przez sąd wyższej instancji.

Czterem członkom partii Chadema: Freemanowi Mbowe'owi, Halfanowi Hassanie, Adamowi Kasekwie i Mohamedowi Lingweniemu postawiono łącznie 6 zarzutów. Wśród nich znalazło się: nielegalne posiadanie broni, finansowanie terrorystów, działania mające na celu destabilizację kraju czy noszenie podrobionych mundurów policyjnych. Część z nich jest nowa.

Sędzia Simba odroczył rozprawę na następny piątek, 13 sierpnia. Prawnicy nalegali, aby sprawą zajął się sąd wyższej instancji. Adwokat Peter Kibatala ocenił, że zatrzymanie nie ma podstaw prawnych. Według niego wszystkie wstępne formalności powinny zostać dopełnione w trakcie dzisiejszego posiedzenia.

Oskarżeni pozostali w areszcie. Postawione im zarzuty nie pozwalają na warunkowe zwolnienie z więzienia poprzez wypłacenie kaucji. Nie byli zmuszani do przyznania się do winy. Broniło ich dziewięciu adwokatów, którym przewodził Peter Kibatala.

Policja pilnowała wejścia do sądu. 11 członków partii Chademy zostało aresztowanych przez służby bezpieczeństwa.

Stronnictwa opozycyjne apelują do prezydentki Tanzanii Sami Hassan Suluhu o umorzenie sprawy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]