Przejdź do zawartości

2021-08-05: Tanzania: przesunięto rozprawę sądową lidera opozycji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 5 sierpnia 2021

5 sierpnia 2021 roku z powodu problemów z połączeniem sieciowym przesunięto rozprawę sądową Freemana Mbowe'a – lidera partii Chadema. Policja zatrzymała protestujących zwolenników ugrupowania politycznego.

W czwartek poprzez komunikator internetowy miała odbyć się rozprawa sądowa Freemana Mbowe, jednak z powodu problemów technicznych została ona przełożona na piątek, 6 sierpnia. Proces odbędzie się w stacjonarnej formie. Polityk został oskarżony o finansowanie terrorystów i nielegalne działania przeciwko obecnej władzy. Zarzucono mu m.in. udział w zamordowaniu kilku urzędników państwowych. Policja w lipcu wtargnęła do domu Mbowe'a i na miejscu znalazła obciążające go dowody. Lider partii został oskarżony i zatrzymany bez udziału jego prawnika czy bliskich krewnych. Akcja policji odbyła się tuż przed spotkaniem z rządem, które miało dotyczyć reform demokratycznych w Tanzanii.

Tego samego dnia na ulicy pojawiła się grupa protestujących głosząca „Mbowe nie jest terrorystą” i wzywająca do jego uwolnienia. Zostali oni aresztowani i wywiezieni przez służby bezpieczeństwa.

Freeman Mbowe i kilku innych ważnych członków partii politycznej Chadema została aresztowana w ubiegłym miesiącu. Są obecnie przetrzymywani w Dar es Salaam.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]