Przejdź do zawartości

2021-07-28: Jeff Bezos oferuje NASA 2 miliardy dolarów zniżki na lądownik księżycowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 28 lipca 2021

W liście skierowanym 26 lipca 2021 do Billa Nelsona, administratora NASA, Jeff Bezos zaoferował, że należąca do niego spółka Blue Origin pokryje koszty związane z rozwojem lądownika księżycowego do wysokości 2 miliardów dolarów.

W kwietniu tego roku NASA rozstrzygnęła konkurs na przygotowanie lądownika księżycowego na potrzeby programu Artemis. Przystąpili do niego trzej oferenci: SpaceX, Dynetics oraz konsorcjum National Team (w skład którego wchodzi m.in. Blue Origin). Wbrew pierwotnym zapowiedziom, z powodów finansowych wybrano nie dwie a jedną ofertę – złożoną przez spółkę Elona Muska. Pozostali konkurenci odwołali się do amerykańskiej Rządowej Izby Obrachunkowej (GAO) w związku z tą decyzją. Ma ona czas do 4 sierpnia na wydanie rozstrzygnięcia.

Nie czekając na werdykt Izby, Jeff Bezos zaoferował, że jeśli NASA zdecyduje się podpisać kontrakt również z National Team, jego spółka może w ciągu najbliższych dwóch lat budżetowych (tj. do 30 września 2023) umorzyć wszelkie zobowiązania agencji kosmicznej do wartości 2 mld USD. Ponadto, zaoferował sfinansowanie lotu testowego.

Oferta National Team, złożona w ramach konkursu, opiewała na 6 mld dolarów i była druga pod względem wartości. Najniżej przygotowanie do lądowania na Księżycu wyceniło SpaceX – 2,9 mld dolarów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]