2021-07-25: Zamach na tymczasowego prezydenta Mali

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 25 lipca 2021

20 lipca 2021 roku doszło do zamachu na tymczasowego prezydenta Mali Colonela Assimiego Goitę w bamakańskim meczecie. Tego samego dnia Goita poprzez telewizję państwową poinformował o swoim stanie zdrowia.

W takcie obchodzenia muzułmańskiego święta Id al-Adha w Wielkim Meczecie w Bamako dwóch nożowników zaatakowało Assimiego Goitę. Po modlitwie i kazaniu imam miał udać się do owiec w ramach obrzędu. Wtedy jeden ze sprawców dokonał próby zasztyletowania głowy państwa od tyłu. Według oficjalnych doniesień zranił niewłaściwą osobę. Ochrona wyprowadziła przedstawiciela władzy.

Minister Spraw Religijnych Marmadou Kone poinformował agencję prasową Agence France-Presse o aresztowaniu napastników.

Assimi Goita został przetransportowany do obozu wojskowego w Kati. Będąc tam przekazał za pomocą telewizji państwowej Office de Radiodiffusion-Télévision du Mali, że nic mu się nie stało.

W środę 21 lipca władze Mali wszczęły śledztwo w sprawie spisku.

25 lipca pogorszył się stan zdrowia jednego z napastników. Został przewieziony do szpitala Centre hospitalo-universitaire Gabriel Touré w Bamako. Następnie został przewieziony do drugiego bamakańskiego szpitala University Hospital of Point G, gdzie zmarł.

Komunikat o jego śmierci został przekazany do wiadomości publicznej poprzez państwową telewizję ORTM. Jego tożsamość nie została ujawniona.

Źródła[edytuj | edytuj kod]