Przejdź do zawartości

2021-07-18: Król Eswatini mianował nowego premiera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 lipca 2021

Król Mswati III 16 lipca 2021 roku ogłosił byłego ministra funduszy emerytalnych Cleopassa Dlaminiego premierem Eswatini. Od 20 czerwca br. roku trwają protesty przeciwko monarsze.

Cleopas Dlamini jest następcą Ambrose'a Dlaminiego, który umarł w grudniu 2020 roku z powodu COVID-19. Ustrojem Eswatini jest monarchia absolutna. Król samodzielnie mianuje ministrów, kontroluje parlament. Działanie partii politycznych jest niezgodne z prawem.

Mswati III powołał ministra w Pałacu Królewskim Ludzidzini. Przemawiał do tłumu:

Modliłem się o człowieka, który doprowadzi kraj do normalności. Odbuduje go i ożywi gospodarkę. Człowiek, którego ogłaszam narodowi to Cleopas Dlamini.

20 czerwca 2021 roku wybuchł pierwszy pokojowy protest w Dystrykcie Manzini. 25 czerwca br. nastąpiła eskalacja działań aktywistów. Objęły one 10 miejsc. Marsze odbyły się głównie na terenach wiejskich. Wtedy też nastąpiło pierwsze użycie przemocy ze strony służb bezpieczeństwa. Zastosowano ostrą amunicję i gaz łzawiący. Oficjalnym powodem działań policji jest nieprzestrzeganie przez obywateli ustanowionej z powodu pandemii COVID-19 godziny policyjnej. Od rozpoczęcia wystąpień prodemokratycznych, zginęło co najmniej 27 demonstrantów.

Wybranie nowego premiera było impulsem do kolejnego wyjścia na ulice przez protestujących. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Król określił protesty „szatańskimi”. W jego ocenie spowodowały zacofanie kraju.

Aktywiści domagają się reform demokratycznych. Zalegalizowania partii politycznych, powołania prezydenta, uczynienia z kraju republiki.

Ostatnia fala protestów odbyła się w 2019 roku. Urzędnicy służby cywilnej oskarżyli króla o drenowanie publicznych pieniędzy na koszt poddanych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]