Przejdź do zawartości

2021-07-14: EuroLinux 8.3 wydany w modelu Open Core

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 lipca 2021

24 czerwca 2021 roku wydany został EuroLinux 8.3 w wersji produkcyjnej. Od teraz flagowy produkt firmy EuroLinux będzie udostępniany również za darmo w modelu Open Core. Jest to ważny krok w strategii biznesowej firmy, która dotychczas oferowała wyłącznie płatne rozwiązania Open Source.

W EuroLinux 8.3 w stosunku do „siódemki” dodano funkcje (np. module streams) oraz możliwość samodzielnego budowania systemu ze źródeł. Użytkowników RHEL® może zainteresować to, że od wersji 8.3 EuroLinux zachowuje zgodność 1 do 1 z wersjami pakietów RPM amerykańskiego producenta.

Open Core

[edytuj | edytuj kod]

Największą zmianą w przypadku nowego wydania systemu jest model jego udostępniania. EuroLinux będzie teraz dostępny zarówno w ramach płatnej subskrypcji, jak i bezpłatnie w modelu Open Core. Użytkownicy otrzymają pełny funkcjonalnie system wraz z aktualizacjami i dodatkowymi modułami (Load Balancing, High Availability, Resilient Storage). Aktualizacje są wydawane w tym samym czasie dla wersji płatnych i bezpłatnych.

Płatna wersja EuroLinux

[edytuj | edytuj kod]

Subskrypcja EuroLinux dodaje bezpośrednie wsparcie techniczne producenta, dostęp do plików errat oraz do dodatkowych pakietów pośrednich, a także możliwość wpływu na rozwój produktu.

Zgodność 1 do 1 z RHEL®

[edytuj | edytuj kod]

EuroLinux 8.3 jest systemem modułowym, którego pakiety RPM są 1 do 1 zgodne z wydaniami RHEL®. Tym samym EuroLinux stał się pierwszą dystrybucją, której udało się zrealizować ten cel. Wymagało to opracowania i wdrożenia systemu budowania pozwalającego na lokalną i powtarzalną kompilację pakietów.

Możliwość samodzielnej kompilacji systemu

[edytuj | edytuj kod]

EuroLinux 8.3 ma możliwość samodzielnego budowania (kompilowania) systemu operacyjnego z plików źródłowych w infrastrukturze użytkownika. To najwyższy możliwy poziom dostarczania systemu, ponieważ gwarantuje maksymalny poziom bezpieczeństwa i zaufania. Umożliwia także stworzenie własnej wersji Linuksa.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]