Przejdź do zawartości

2021-07-12: Richard Branson dotknął kosmosu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 12 lipca 2021

11 lipca Richard Branson, założyciel koncernu Virgin Galactic, wzniósł się na wysokość około 90 km, tj. w pobliże umownej granicy kosmosu.

Richard Branson uczestniczył w locie testowym statku VSS Unity, który docelowo ma służyć do organizacji komercyjnych lotów na granicę kosmosu. Oprócz niego, na pokładzie znajdowało się dwóch pilotów i troje innych pasażerów, również związanych z koncernem.

Niedzielny lot był 22. rejsem Unity, lecz dopiero czwartym, który wzniósł się w kosmos. Kapsuła z pasażerami została wyniesiona w powietrze przez samolot VMS EVE, od którego odłączył się na wysokości około 15 kilometrów. Po separacji, piloci Unity uruchomili silnik rakietowy, którego celem jest wynieść statek jak najwyżej. Lądowanie nastąpiło 90 minut po oderwaniu się samolotu-matki od ziemi.

W trakcie lotu pasażerowie przebywali przez 4 minuty w stanie nieważkości i mogli oglądać widoki przez liczne okna w kadłubie statku. Według kryteriów przyjętych przez Siły Zbrojne USA, stali się oni astronautami, ponieważ przekroczyli umowną granicę 50 mil n.p.m. (ok. 80 km). Część agencji kosmicznych za początek kosmosu uważa jednak tzw. linię Karmana, przebiegającą na wysokości 100 km, co powoduje, że pasażerów trudno jest jednoznacznie określić jako astronautów.

VSS Unity jest drugim statkiem tego typu należącym do Virgin Galactic. Pierwszy, VSS Enterprise, uległ zniszczeniu w czasie lotu testowego w 2014 roku.

Virgin Galactic przewiduje, że pierwsi klienci będą mogli skorzystać z jej usług już w 2022 roku. Koszt lotu ma wynosić 250 tysięcy dolarów za osobę.

Źródła[edytuj | edytuj kod]