Przejdź do zawartości

2021-04-23: Zaginął okręt podwodny KRI Nanggala 402 - aktualizacja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 23 kwietnia 2021
Okręt podwodny KRI Nanggala 402 w 2015 roku

Trwają poszukiwania okrętu podwodnego KRI Nanggala 402, który nie zgłosił się po ćwiczeniach torpedowych do bazy. Na pokładzie znajduje się 53 marynarzy.

Okręt zaginął 21 kwietnia około godziny 3:00 czasu lokalnego około 95 kilometrów na północ od Bali[1]. Brał on wcześniej udział w ćwiczeniach torpedowych między Bali a Jawą - potem zaginął. Na pokładzie okrętu jest 53 marynarzy.

Ostatni komunikat, jaki nadszedł z okrętu, to prośba o pozwolenie na zanurzenie na obszarze, gdzie dno sięga 700 metrów poniżej poziomu morza. W tym miejscu odkryto dużą plamę oleju. Zdaniem tamtejszej Marynarki Wojennej mogło dojść do awarii, albo jest to sygnał nadany przez załogę, by można było zlokalizować położenie okrętu.

Okręt przystosowany jest do zanurzenia na maksymalną głębokość 500 metrów. Władze podejrzewają, że mógł zejść głębiej.

Tlenu załodze wystarczy do soboty.

Associated Press poinformowało, że jednostki ratunkowe z Singapuru i Malezji mają przypłynąć na miejsce w sobotę. Indonezyjskie wojsko przekazało natomiast, że Australia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Rosja, Indie i Turcja również zaoferowały pomoc.

niedziela, 25 kwietnia 2021

W niedzielę 25 kwietnia indonezyjska marynarka ogłosiła odnalezienie wraku statku. Nikt z załogi nie przeżył.

Okręt został znaleziony w sobotę na głębokości 850 metrów, znacznie poniżej głębokości zgniatania. Według szefa sztabu marynarki wojennej, wrak rozpadł się na trzy części.

Prezydent Indonezji Joko Widodo złożył kondolencje rodzinom ofiar. Przyczyny katastrofy dalej nie są znane, ale podejrzewa się awarię instalacji elektrycznej.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj kod]
  1. Xavier Vavasseur – Indonesian Navy Submarine KRI Nanggala Reported Missing – Naval News, 21 kwietnia 2021