Przejdź do zawartości

2021-04-10: Naukowcy zbadali zastosowania promieniowania podczerwonego emitowanego przez ręce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 10 kwietnia 2021
Zdjęcie ręki wykonane kamerą termowizyjną

Naukowcy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju zbadali możliwości zastosowania naturalnego promieniowania w zakresie podczerwieni emitowanego przez ręce. Wyniki badań ukażą się 13 kwietnia 2021 w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Promieniowanie podczerwone to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego niosący mniejszą energię niż światło widzialne. Zgodnie z prawem Wiena jest emitowane przez wszystkie obiekty o temperaturze zbliżonej do pokojowej, w szczególności przez ludzkie ręce. Takie promieniowanie może być wychwycone przez m. in. noktowizory czy kamery termowizyjne.

Zespół naukowców z Chin stworzył urządzenie, które jest w stanie odróżnić podczerwień emitowane przez ręce od promieniowania tła. W tym celu na silnie odbijającym promieniowanie podczerwone aluminium metodą natryskową utworzono wzory z kilkumikrometrowej warstwy pochłaniającego podczerwień PDMS. Dzięki porównaniu promieniowania odbitego od wyemitowanego możliwe jest rozróżnienie sytuacji z i bez przyłożenia ręki do badanej powierzchni.

Naukowcy znaleźli możliwe zastosowania dla badanych własności ludzkiego organizmu. Jednym z nich jest stworzenie wzorów (w pracy podano przykład kodów QR), które pozostają niewidzialne w świetle widzialnym, ale stają się możliwe do odczytania po „poświeceniu” na nie ręką. Używając promieniowania podczerwonego emitowanego przez poszczególne palce, można ulepszyć dzisiejsze metody sterowania gestami. Zespół badawczy wykorzystał to do opracowania programu, który wspomaga systemy rozpoznawania znaków języka migowego oparte na klasycznych kamerach i kamerach termowizyjnych, uzyskując dużo lepsze rezultaty niż poprzednie metody.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]