Przejdź do zawartości

2021-04-08: Roland Garros ponownie przełożony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 8 kwietnia 2021
Kort im. Philippe’a Chartiera – główna arena French Open

8 kwietnia Francuska Federacja Tenisowa poinformowała przesunięciu o tydzień tegorocznej edycji tenisowego turnieju wielkoszlemowego French Open. Zgodnie z porozumieniem zawartym z francuskimi władzami i organizacjami zarządzającymi międzynarodowymi rozgrywkami tenisowymi, zawody na kortach im. Rolanda Garrosa rozpoczną się 24 maja i potrwają do 13 czerwca.

31 marca prezydent Emmanuel Macron zapowiedział stopniowy powrót od połowy maja do organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych, w zależności od poprawy sytuacji zdrowotnej zależnej od pandemii COVID-19. W związku z tym Francuska Federacja Tenisowa współpracowała z ministerstwem edukacji narodowej, młodzieży i sportu oraz służbami rządowymi nad opracowaniem scenariuszy organizacji jednego z najważniejszych turniejów tenisowych na świecie. Postanowiono przesunąć turniej o tydzień, tak aby kwalifikacje mogły się toczyć w dniach 24–28 maja, a zmagania w ramach turnieju głównego mogły przebiegać od 30 maja do 13 czerwca.

Przesunięcie zawodów o tydzień ma zwiększyć prawdopodobieństwo rozgrywania turnieju przed jak największą liczbą kibiców obecnych na trybunach, jednocześnie gwarantując zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa uczestników i widzów. Sprzedaż biletów i obecność reklamodawców pozwoliłyby na zminimalizowanie strat finansowych wywołanych pandemią.

Władze światowego tenisa oraz Zarząd Wielkiego Szlema zatwierdziły decyzję federacji francuskiej:

Nadal są to niezwykle trudne czasy dla społeczności na całym świecie i chociaż istnieje optymizm co do przyszłości, jasne jest, że ta pandemia wciąż trwa. Wielkie Szlemy to najważniejsze wydarzenia w naszym sporcie, dlatego zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ich pomyślny przebieg. Po konsultacjach, decyzja FFT o przesunięciu Rolanda Garrosa o tydzień w celu zwiększenia prawdopodobieństwa pomyślnego zakończenia turnieju jest zatem w pełni poparta przez Zarząd Wielkiego Szlema.

— Ugo Valensi, Dyrektor Wykonawczy Zarządu Wielkiego Szlema

Ubiegłoroczna edycja French Open również została przeniesiona w związku z pandemią COVID-19 – z przełomu maja i czerwca na przełom września i października. W rozgrywkach singlowych triumfowali wtedy Rafael Nadal oraz Iga Świątek.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]