Przejdź do zawartości

2021-04-06: Kolejny krok w komunikacji radiowej opartej na atomach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 6 kwietnia 2021

Badacze z amerykańskiego Narodowego Instytutu Standaryzacji i Technologii (NIST) zaprezentowali oparty na atomach czujnik pozwalający na wykrycie kierunku przychodzącego sygnału radiowego. Jest to kolejny krok w miniaturyzacji systemów opartych na komunikacji radiowej.

Jest to kolejny czujnik radiowy skonstruowany przez naukowców z NIST. Wyniki badań zostały zaprezentowane 15 marca 2021 w artykule opublikowanym na łamach Applied Physics Letters.

Układ eksperymentalny czujnika składa się z kolby z cezem w postaci gazowej, który jest utrzymywany przez dwa różnokolorowe lasery w stanie wzbudzonym, dzięki czemu jest bardziej podatny na działanie pola elektromagnetycznego. Taki układ otrzymuje dwa sygnały: referencyjny i badany. Lasery mierzą różnice w częstotliwości i fazie między tymi sygnałami, a dzięki zastosowaniu dwóch laserów można na podstawie różnic wyznaczyć kierunek badanego sygnału.

Prace naukowców z NIST mogą przysłużyć się do rozwoju komunikacji radiowej, w tym komunikacji w standardzie 5G, a także przyszłych standardów. Zastosowanie czujników atomowych pozwoli na zwiększenie dokładności i uniwersalności pomiarów, a także na zmniejszenie anten i odbiorników oraz redukcję szumów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]