Przejdź do zawartości

2021-03-26: Archeolodzy odkryli największy w Polsce ośrodek garncarski z czasów rzymskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 marca 2021

Archeolodzy odkryli we Wrzępi (małopolskie) wielkie centrum produkcji garncarskiej sprzed 1,5 tys. lat. Według badaczy, jest to jedno z największych stanowisk archeologicznych w Europie. Składa się z około 130 pieców.

Do tej pory przebadano za pomocą magnetometru obszar o powierzchni około 5 hektarów, a wykopaliskowo zostały przebadane dwa piece. Z ich analizy wynika, że wytwarzano tam duże naczynia służące do przechowywania żywności. Odkryte naczynia wykonywano za pomocą koła garncarskiego.

Według przeprowadzonych badań piece były wykorzystywane od przełomu II/III do V wieku, w czasach, gdy na tych terenach mieszkali Wandalowie z kultury przeworskiej. Największe do tej pory odnalezione stanowisko w Polsce znajdowało się w Zofipolu pod Krakowem, a największe stanowisko w Europie znajduje się w rumuńskim Medieșu Aurit. Na terenie dzisiejszej Polski zachowały się również duże ośrodki produkcji żelaza z tamtego okresu.

Badania terenowe obiektów zakończyły się kilka dni temu. Badacze planują powrócić na teren wykopalisk w przyszłym roku, po uprzednim zabezpieczeniu pozostałości pieców.

Nie wiadomo, czy ośrodek garncarski był użytkowany przez kilka wieków, czy intensywnie w krótkim okresie. Nie wiadomo także, jaki zasięg miały produkty w nim wytwarzane. Archeolodzy planują badania na innych stanowiskach, które pozwolą udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]