Przejdź do zawartości

2021-03-26: 27 marca 2021 odbędzie się Godzina dla Ziemi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 marca 2021

27 marca 2021 roku o godzinie 20:30 w ramach akcji Godzina dla Ziemi zgasną światła na domach i budynkach publicznych na całym świecie. W Polsce akcja toczy się pod hasłem „Godzina dla Bałtyku”.

To czternasta edycja Godziny dla Ziemi organizowanej przez WWF. Pierwsza taka akcja miała miejsce w 2007 roku, od tego czasu odbywa się w każdą ostatnią sobotę marca. Godzina dla Ziemi ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernego zużycia energii, i związanego z tym zanieczyszczaniem środowiska.

W tym roku akcja w Polsce odbędzie się pod hasłem „Godzina dla Bałtyku”. WWF Polska chce zwrócić uwagę na problemy ekologiczne, z jakimi zmaga się Morze Bałtyckie – niezrównoważone rybołówstwo, połowy nielegalne i na zagrożone gatunki, a także martwe strefy i sieci widmo. Fundacja apeluje do rządu o działania w tej sprawie oraz zachęca do wzięcia udziału w akcji.

W internecie pojawiały się informacje, jakoby nagły spadek, a następnie nagły wzrost poboru energii podczas Godziny dla Ziemi miało być zagrożeniem dla krajowego systemu energetycznego. Rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska zapewnia, że te informacje są fałszywe, a dane z poprzednich lat wskazują, że spadek jest niewielki i nie różni się od prognoz długoterminowych, a akcja ma charakter symboliczny.

Źródła[edytuj | edytuj kod]