2021-01-26: Stowarzyszenie Libertariańskie opublikowało „Libertariańskie dylematy” w formie książki mówionej
24 stycznia 2021 roku Stowarzyszenie Libertariańskie opublikowało „Libertariańskie dylematy”w formie książki mówionej
Autorem książki jest Jakub Bożydar Wiśniewski. Czyta Tomasz Agencki. Nagrania ukazały się na dwóch platformach - YouTube i SoundCloud. Treść była już wcześniej dostępna jako pdf, epub i mobi.
Całość książki podzielona została na 15 części. W obu serwisach dostępna są one w formie plalisty. Na SoundCloudzie została włączona możliwość pobierania książki na dysk użytkownika.
Książka adresowana jest do osób posiadających podstawową znajomość teorii libertariańskiej. Jak informują wydawcy, książka ma za zadanie umożliwiać poznanie libertariańskiej filozofii i rozwiewać wątpliwości zwłaszcza wobec istniejących nieporozumień. Ma też pomagać w formułowaniu lepszych argumentów w dyskusjach i zwiększać skuteczność działania na rzecz libertariańsko rozumianej wolności.
Rozdziały
[edytuj | edytuj kod]- Przedmowa
- Nieagresja, zasady etyczne i moralna praktyka
- Libertarianizm, przymus i sytuacje graniczne
- Libertarianizm a prawa pozytywne
- Libertarianizm a idealizacja przedsiębiorców
- Wolność, bezpieczeństwo, dobrobyt i dobroczynność
- Wszechdobroć, wszechwiedza i interwencjonizm
- Czy wolność jest jedyną liczącą się wartością?
- Libertarianizm, komunizm i realizm
- Stabilność libertariańskiej anarchii
- Działanie zbiorowe, współpraca i zmowa
- Libertarianizm, etatyzm i radykalizm
- Natura ludzka a nieuchronność etatyzmu
- Praktyczny libertarianizm: rozwiązania i sugestie
- Dobrowolne społeczeństwo jako pragmatyczna utopia
Autor
[edytuj | edytuj kod]Jakub Bożydar Wiśniewski ukończył filozofię na University of Cambridge, doktorat z ekonomii politycznej obronił na King’s College London. Jest wykładowcą Instytutu Misesa i Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów, czterokrotnym stypendystą Ludwig von Mises Institute, trzykrotnym stypendystą Institute for Humane Studies i zwycięzcą Douglas E. French Prize przyznawanej przez Ludwig von Mises Institute.
Autor książek The Pith of Life: Aphorisms in Honor of Liberty, Libertarian Quandaries, oraz The Economics of Law, Order, and Action: The Logic of Public Goods, a także artykułów z zakresu ekonomii i filozofii, które ukazały się w recenzowanych periodykach akademickich takich jak m.in. „Independent Review”, „The Quarterly Journal of Austrian Economics”, „New Perspectives on Political Economy”, „Journal of Prices & Markets”, „Wroclaw Economic Review”, „Libertarian Papers” i „Reason Papers”.
Jego zainteresowania badawcze skupiają się na teorii dóbr publicznych, teorii przedsiębiorczości, ekonomii instytucjonalnej, etyce biznesu i szerszych zależnościach między ekonomią a etyką.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Konto Administracyjne – Audiobook z „Libertariańskimi dylematami” Jakuba Bożydara Wiśniewskiego – Stowarzyszenie Libertariańskie, 24 stycznia 2021 [zarchiwizowane pod tym adresem]