2021-01-24: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych uruchamia serię audycji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 stycznia 2021

W styczniu 2020 roku Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych uruchomiło serię audycji pod tytułem „Otwarta Nauka w Centrum Kopernika”

Audycja dostępna jest w formie podkastu oraz na kanale YouTube. Poruszane w niej tematy dotyczą metodologii nauki, ze szczególnym naciskiem na zagadnienie otwartego dostępu. Autorzy zwracają uwagę na problem braku dostępu do surowych danych co utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie weryfikacji opublikowanych badań. W pierwszym odcinku przedstawiają własną diagnozę stanu współczesnej nauki zwracając uwagę na niewydolne, ich zdaniem, mechanizmy wewnętrznej kontroli środowiska naukowego. W drugim opowiadają o tym, jak powinien przebiegać proces naukowy zestawiając owe informacje z własnymi obserwacjami dotyczącymi faktycznego przebiegu działań i jakości publikacji naukowych. Trzeci odcinek to rozważania nad znaczeniem otwartego dostępu w nauce. W kolejnych odcinkach autorzy planują rozmawiać o prejestracji, problemach z upublicznianiem zgromadzonych podczas badań danych, finansowaniu nauki, publikowaniu w otwartym dostępie itp.

Audycje prowadzą i przygotowują merytorycznie dr Katarzyna Jaśko (z Uniwersytetu Jagiellońskiego)[1] oraz dr Bartosz Janik (z Uniwersytetu Śląski w Katowicach)[2] Za stronę techniczną (w tym nagranie i edycja dźwięku) oraz organizację serii odpowiadają Piotr Urbańczyk i Przemysław Kopeć.

Projekt rozpoczęto w październiku 2020 roku. Do końca roku nagrano trzy odcinki. Ukazały się one jako podkast 14 stycznia 2021 roku. Pierwszy z nich trafił na YouTube 21 stycznia 2021 roku.

W 2021 roku planowane jest wyemitowanie jeszcze co najmniej 10 odcinków, kolejne siedem ma trafić do słuchaczy w 2022 roku.

Wnioski zakwalifikowane do finansowania w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" - moduł Popularyzacja nauki i promocja sportu

Projekt jest dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Otwarta Nauka w Centrum Kopernika”, moduł „Popularyzacja nauki i promocja sportu”. W ramach programu Fundacja Centrum Kopernika uzyskała 619 764,37 zł (Numer rejestracyjny: SONP/SN/466117/2020[3])

Budżet na jeden odcinek wynosi 2200 zł brutto w tej kwocie:

  • 1300 zł przeznaczono na wynagrodzenie za merytoryczne przygotowanie odcinka, scenariusz, udział w nagraniach
  • 900 zł przeznaczono na wynagrodzenie za nagranie dźwięku, montaż i obróbkę audio

Nagranie wideo jest dodatkową inicjatywą Centrum Kopernika niewchodzącą w skład projektu finansowanego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Służy to zwiększeniu zasięgu oraz poszerzeniu atrakcyjności materiałów dla widzów YouTube.

Audycja nagrywana jest za pomocą sprzętu Fundacji, którego znaczna część została zakupiona na potrzeby projektu. Fundacja używa w nagraniach mikrofonów Shure/Rode, miksera QSC TouchMix, odsłuchów preamp Behringera i słuchawek Beyerdynamics.


RSS[edytuj | edytuj kod]

Podkastu można słuchać między innymi za pomocą w ramach kanału Granice Nauki gdzie ukazuje się w pierwszej kolejności:

oraz na YouTube

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]