Przejdź do zawartości

2020-12-20: Chiny: dzięki Chang’e 5 na Ziemię po raz dziesiąty dostarczono materiał księżycowy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 grudnia 2020
Lądownik sondy Chang’e 5 na powierzchni Księżyca

16 grudnia 2020 dzięki chińskiej misji Chang’e 5 na Ziemię dostarczono kolejny, po 44 latach, materiał skalny z Księżyca.

23 listopada bieżącego roku na Księżyc została wysłana przez Chiny misja kosmiczna Chang’e 5 z miejsca startowego na wyspie Hajnan nad Morzem Południowochińskim. W jej skład wchodziły: orbiter, lądownik oraz kapsuła powrotna. Lądownik osiadł na powierzchni Księżyca na górzystym terenie Mons Rümker w północnej części Oceanu Burz tydzień później, 1 grudnia. Jest to stosunkowo młody geologicznie teren, bogaty w potas, pierwiastki ziem rzadkich oraz fosfor, na którym aktywność wulkaniczna występowała około 1,3 do 1,4 lat temu. Materiał z tego okresu nie był wcześniej badany. Sonda zebrała regolit oraz, wwiercając się w grunt na głębokość 2 metrów, materiał spod powierzchni. 3 grudnia lądownik opuścił powierzchnię Księżyca i następnie wszedł w jego orbitę. 5 grudnia nastąpiło jego dokowanie i połączenie z orbiterem.

Wystrzelenie sondy Chang’e 5 23 listopada 2020

Po kilkunastu dniach na wysokości 5 tysięcy kilometrów nad Ziemią kapsuła z zebranymi 2 kilogramami skał księżycowych oddzieliła się od orbitera i weszła w jej atmosferę po trajektorii "Skip Re-Entry". Nocą, o godzinie 1:59 czasu lokalnego (17:59 UTC) kapsuła powrotna wylądowała na terenie Mongolii Wewnętrznej. Materiał został przetransportowany do China Academy of Space Technology i będzie badany w specjalnie przygotowanym ośrodku w Pekinie oraz udostępniony międzynarodowej społeczności badaczy. Część pyłu księżycowego będzie przechowywana w Hunan University w Changsha. Ostatni raz materiał z Księżyca zebrany był w roku 1976 przez radziecką misję Łuna 24. Razem z tegoroczną misją kosmiczną udało się tego dokonać dziesięciokrotnie.

We’ve been talking since the Apollo era about going back and collecting more samples from a different region. It’s finally happening. With these new samples, we potentially add another pinpoint in our geologic history of the moon. “We’ll get an idea of, what was the volcanic history like on the moon a billion years ago? That’s something we don’t have access to in the returned samples we already have.

— Jessica Barnes, planetolog badająca próbki zebrane przez poprzednie misje, Science News

Chiny planują kolejną, podobną misję Chang’e 6 z lądowaniem na Księżycu niedaleko bieguna południowego. Ponadto w tym dziesięcioleciu chcą zbudować bezzałogową bazę badawczą, a następnie przeprowadzić załogowy lot na naturalnego satelitę Ziemi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]