Przejdź do zawartości

2020-07-08: Fernando Alonso wraca do Formuły 1 z Renault

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 8 lipca 2020

Dwukrotny mistrz świata Formuły 1, Fernando Alonso wróci do startów w najważniejszej serii wyścigowej po dwuletniej przerwie. Od sezonu 2021 Hiszpan będzie kierowcą zespołu Renault.

Jeszcze kilka dni temu, szef francuskiej stajni Cyril Abiteboul przyznał, że rozważa kandydatury Valtteriego Bottasa i Sebastiana Vettela na sezon 2021. Dziś jednak już wiadomo, że to Alonso zajmie drugi kokpit w zespole Renault. Tym samym dwukrotny mistrz świata zastąpi Daniela Ricciardo, który po tym sezonie przeniesie się do zespołu McLaren. Partnerem zespołowym 38-letniego kierowcy będzie Esteban Ocon, który jest związany dwuletnim kontraktem z francuskim producentem.

Będzie to trzecie podejście do startów hiszpańskiego kierowcy dla Renault. Alonso trafił do Renault w 2002 roku, zostając kierowcą testowym ekipy. Rok później zastąpił Jensona Buttona i od tamtej pory święcił największe triumfy. W sezonach 2005 i 2006 Hiszpan zdobywał tytuł mistrza świata, natomiast francuska stajnia zwyciężała w klasyfikacji konstruktorów. Pierwsze odejście z Renault nastąpiło po sezonie 2006, kiedy Alonso dołączył do McLarena. Jednak po roku współpracy z brytyjską stajnią postanowił wrócić do Renault, z którym był związany do 2009 roku, zwyciężając w dwóch wyścigach. Po sezonie 2009, Alonso ponownie opuścił Renault i dołączył do Ferrari. Z włoską ekipą współpracował do sezonu 2014, skąd później ponownie trafił do McLarena. Po czterech sezonach postanowił o wycofaniu się z rywalizacji w Formule 1.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]