Przejdź do zawartości

2020-03-24: 57 przypadków COVID-19 w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 marca 2020

57 przypadków COVID-19 w Polsce

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek wieczorem kolejnych 57 przypadków zakażenia koronawirusem

Śląskie: Wśród chorych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, jest kilkunastoletnie dziecko z powiatu lublinieckiego, które miało kontakt z osobą zakażoną z najbliższego otoczenia. Jest w dobrym stanie. Kolejna pacjentka, u której zakażenie potwierdzono w poniedziałek, to kobieta w sile wieku, która z wyraźnymi objawami zarażenia koronawirusem zgłosiła się do lekarza chorób zakaźnych. Wcześniej była w Dubaju i wracała do domu przez trzy europejskie kraje. Decyzją lekarza została objęta izolacją domową. Pod nadzorem gliwickiego sanepidu jest natomiast starszy mężczyzna, będący w kwarantannie domowej po kontakcie z osobą zakażoną ze swojego otoczenia.

Pomorskie: Cztery kolejne potwierdzone przypadki dotyczą osób młodych oraz "w sile wieku". Ich stan jest dobry.

Zachodniopomorskie: Dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem to mężczyzna ze Szczecina w średnim wieku, który powrócił ze Szwajcarii, oraz kobieta w starszym wieku, mieszkanka powiatu białogardzkiego. Stan obojga jest dobry, w tej chwili nie wymagają hospitalizacji.

Wielkopolskie: Kolejne osoby zakażone koronawirusem to mieszkańcy powiatów krotoszyńskiego, poznańskiego, leszczyńskiego, kaliskiego i ostrowskiego. Dwie osoby przebywają w szpitalach w Poznaniu i Kaliszu, pozostali są w kwarantannie domowej. Cztery osoby są w dobrym stanie. Starszy mężczyzna z powiatu leszczyńskiego jest w stanie średnio dobrym i przebywa w szpitalu w Poznaniu.

Dolnośląskie: Wszystkie nowo zdiagnozowane osoby poddane zostały kwarantannie domowej.

Kujawsko-pomorskie: Koronawirusa stwierdzono u kobiety w średnim wieku z powiatu bydgoskiego, która wróciła z zagranicy. Pacjentka przebywa na kwarantannie domowej, jej stan jest dobry.

Warmińsko-mazurskie: Potwierdzone w ostatnich godzinach nowe przypadki w regionie dotyczą starszego mężczyzny z powiatu piskiego, niedługo po powrocie z Anglii oraz młodego mężczyzny z powiatu ostródzkiego, który wrócił z Francji. Stan pierwszego jest średni, natomiast młodszy z mężczyzn jest w dobrym stanie. Trzecie z potwierdzonych zakażeń koronawirusem dotyczy starszego mężczyzny z powiatu elbląskiego, który jest w stanie dobrym. Ten przypadek rzecznik wojewody określił jak "transmisję lokalną", co oznacza, że do zakażenia doszło na terenie Polski, bez kontaktu z osobami powracającymi z innych krajów.

Małopolskie: Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u młodej mieszkanki Krakowa. Pacjentka jest w stanie stabilnym. Druga zarażona kobieta to mieszkanka powiatu limanowskiego w sile wieku. Jej stan również jest stabilny. Jak wskazano, badania wykonano w czasie, gdy przebywała ona - ze względu na inne schorzenie - w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Przyczyną zakażenia był kontakt z przypadkiem potwierdzonym.

Lubelskie: Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą dwóch mężczyzn w wieku powyżej 61 lat z powiatu lubelskiego w stanie poważnym, jednej kobiety w wieku powyżej 61 lat z powiatu lubelskiego w stanie średnim, która wróciła z kraju o dużej transmisji wirusa oraz jednego mężczyzny w wieku powyżej 61 lat z powiatu biłgorajskiego.

Podlaskie: Siódmy przypadek koronawirusem w regionie to starszy mężczyzna, który wrócił do Polski z USA. Przebywa w szpitalu, jest w stanie dobrym. [1]