2020-01-27: Rocznica śmierci Wojciecha Lisa "Mściciela"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 27 stycznia 2020

Rocznica śmierci Wojciecha Lisa "Mściciela"

Urodził się w Ostrowach Tuszowskich, powiat Kolbuszowa. Pochodził z rodziny chłopskiej. W okresie wojny dowodził oddziałem dywersyjnym Armii Krajowej w powiecie mieleckim. Brał udział w wielu akcjach przeciw Niemcom. Latem 1944 r. podjął współdziałanie w ramach „Burzy” z wojskami sowieckimi, ułatwiając im zajęcie Mielca wraz z zakładami WSK bez dokonania zniszczeń (WSK było zaminowane i gotowe do wysadzenia w powietrze). Aresztowany przez NKWD, ale w październiku 1944 r. uciekł z aresztu. Wyszedł z konspiracji i podjął pracę jako stróż w młynie w Hykach-Dębiakach. W marcu 1945 r. funkcjonariusze MO podjęli próbę aresztowania Lisa, ten jednak zbiegł i rozpoczął ukrywanie się. Dołączyło do niego wielu jego byłych podkomendnych, z których, w kwietniu 1945 r., zorganizował oddział zbrojny. Lis utrzymywał kontakty z grupami podziemnymi NOW, NSZ i BCh, ale zachował niezależność organizacyjną. W wielu akcjach współdziałał z oddziałami Aleksandra Rusina oraz Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

30 stycznia 1948 roku wraz ze swoim podkomendnym Konstantym Kędziorem "Dąb" zostali zastrzeleni przez funkcjonariusza UB.

Zwłoki Lisa i Kędziora złożono na śmietniku komendy Powiatowej MO w Mielcu. Ich odnalezienie i uroczysty pogrzeb miał miejsce dopiero w 1992 roku.