Przejdź do zawartości

2019-10-06: XI Marsz Równości we Wrocławiu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 października 2019

5 października 2019 odbyła się jedenasta edycja Marszu Równości we Wrocławiu - Miłość przeciw nienawiści, po raz pierwszy w historii pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia, organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kultura Równości.

Od 10 lat data Marszu nie ulega zmianie, tak jak poprzednie miał on miejsce w pierwszy weekend października. Marsz rozpoczął się około godz. 15:00 na placu Wolności, następnie przeszedł, w tym przez Rynek, ulicami Heleny Modrzejewskiej, Świdnicką, Piłsudskiego, Kołłątaja, Piotra Skargi, przez plac Dominikański i dalej Kazimierza Wielkiego, Szewską, Oławską, po czym zawrócił przez plac Solny, ulicami Ruską, Kazimierza Wielkiego i Krupniczą na plac Wolności pod Narodowe Forum Muzyki, gdzie można było posłuchać przemówień i zakończono zgromadzenie.

Żądamy zmiany przepisów prawa i dopisania homofobii oraz mowy nienawiści względem osób LGBT jako przesłanki dyskryminacji w art. 119 Kodeksu karnego.

— Manifest 11-tego Marszu Równości we Wrocławiu, punkt 1, Kultura Równości, Facebook, 3 października, 2019


Uczestnicy i uczestniczki przemaszerowali ulicami centrum i śródmieścia z postulatami równości i szacunku dla wszystkich, mieli ze sobą tęczowe flagi, parasole i transparenty z hasłami - Tak dla edukacji, nie dla nienawiści czy Każdy inny, wszyscy równi.

W sobotnim zgromadzeniu uczestniczył m.in. lider wrocławskiej listy KW SLD Krzysztof Śmiszek z Wiosny oraz wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej z Nowoczesnej. Wśród maszerujących można było dostrzec również współprzewodniczącą Zielonych Małgorzatę Tracz z Koalicji Obywatelskiej oraz Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, obecni byli Władysław Frasyniuk oraz liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Magistrat reprezentował wiceprzewodniczący rady miejskiej i prezydencki doradca ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii Bartłomiej Ciążyński.

Na trasie marszu było spokojnie i nie doszło do większych incydentów. W imprezie wzięło udział od 5 do 8 tysięcy ludzi.


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości