2019-10-06: Naukowcy twierdzą, że żarłoczne ryby chronią rafy koralowe przed ociepleniem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 6 października 2019

W ustaleniach opublikowanych w środę w czasopiśmie Science Advances naukowcy z amerykańskiego Georgia Institute of Technology (GT) i University of South Carolina Beaufort podali, że ocieplenie wód wydaje się zmniejszać skuteczność związków chemicznych, uwalnianych przez koralowce do wody w celu obrony przed bakteriami. Ten negatywny skutek ocieplenia klimatu mógłby jednak zostać zniwelowany, jeśli w pobliżu koralowca znalazłaby się duża liczba głodnych ryb.

Acropora millepora

Badania prowadził Mark Hay, ekolog morski i profesor w Georgia Institute of Technology, który powiedział: „Obecnie toczy się wiele sporów na temat tego, czy lokalne zarządzanie może pomóc w obliczu globalnych problemów – czy to, co dzieje się w wiosce na Fidżi ma znaczenie, kiedy w Londynie i w Los Angeles ludzie spalają paliwa kopalne, aby dojechać do pracy”. Dodał: „nasza praca wskazuje, że lokalne zarządzanie zapewnia pewien poziom ochrony przed globalnymi problemami, ale podwyższona temperatura jest prawdopodobnie przyczyną nieskuteczności tej ochrony”.

Naukowcy zbadali trzy rodzaje koralowców na rafach u wybrzeży Fidżi: Acropora millepora, Porites cylindrica i Pocillopora damicornis. Niektóre z tych raf znajdowały się na obszarach, na których połowy były zabronione. Naukowcy odkryli, że gdy w pobliżu znajdzie się większa ławica ryb, zjadają one glony i wodorosty z koralowców, co wydaje się zwiększać odporność koralowców na bakterię Vibrio coralliilyticus.

Naukowcy zasugerowali, że glony, podobnie jak podwyższona temperatura wody wynikająca z globalnego ocieplenia, mogą sprawić, że ochrona koralowców będzie mniej skuteczna, natomiast ryby chronią koralowiec, usuwając glony. Jak stwierdzili, „sugeruje się, że makroglony zaburzają mikrobiomy koralowców poprzez przenoszenie allelochemikaliów lub mikroorganizmów lub uwalnianie rozpuszczonego węgla organicznego, który wpływa na wzrost mikroorganizmów”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]