2019-09-26: W wieku 78 lat zmarł Robert Hunter

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 września 2019
Robert Hunter w 2013 r.

W wieku 78 lat zmarł Robert Hunter

W poniedziałek w swoi domu w San Rafaelu w Kalifornii zmarł amerykański piosenkarz i autor tekstów Robert Hunter. Były autor tekstów zespołu rockowego Grateful Dead miał 78 lat.

Hunter stworzył teksty kilku piosenek amerykańskiego zespołu rockowego Grateful Dead, w tym do wielu z ich największych przebojów. Współpracował także z Mickeyem Hartem i Bruce’em Hornsbym oraz z takimi artystami jak Elvis Costello, Bob Dylan, i Jim Lauderdale.

Hunter urodził się jako Robert Burns w Arroyo Grande 23 czerwca 1941, w wieku nastoletnim przyjął imię swojego przybranego ojca i poznał przyszłego gitarzystę Grateful Dead, Jerry’ego Garcię. Duet utworzył krótkotrwały zespół, którego funkcjonowanie przerwał Garcia, dołączając do zespołu grającego muzykę bluegrass i Hunter mający osobiste problemy po wzięciu udziału w MKUltra, programie kontroli umysłu CIA, mającym na celu przetestowanie psychodelików na obywatelach Stanów Zjednoczonych.

Po tym, jak Hunter powrócił do Nowego Meksyku i pisał piosenki, które następnie wysyłał do Garcii do San Francisco Bay Area, Garcia zaprosił go do współpracy w nowym zespole, Grateful Dead. Hunter dołączył do grupy i zajął się tekstami piosenek, pisząc na przełomie lat 60. i 70. XX wieku słowa do takich utworów jak „Dark Star”, „Uncle John’s Band”, i „Truckin'”.

W późniejszym czasie rozpoczął karierę solową, wydając kilka albumów i koncertując sporadycznie do lat 10. XX wieku. Pisał teksty również dla innych artystów, był też współtwórcą kilku piosenek z albumu „Together Through LifeBoba Dylana z 2009 r.

Źródła[edytuj | edytuj kod]