Przejdź do zawartości

2019-09-22: 118. rocznica śmierci pisarza i dramaturga Ignacego Maciejowskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Chcecie lud wprowadzić do sztuki, schodźcie się do jego siedzib, jedzcie z nim razem drewnianą łyżką i razem z nim skrobcie ziemniaki!... (z książki „Bajecznie kolorowa”)
niedziela, 22 września 2019

Dzisiaj wypada 118. rocznica śmierci pisarza i dramaturga Ignacego Maciejowskiego

Ignacy Sewer Maciejowski urodził się 27 lipca 1835 roku w Kobiernikach położonych na terenach zaboru austriackiego. Jego życie i działalność przypadły na trzy epoki literackie romantyzm, pozytywizm oraz Młodą Polskę. W młodości uczestniczył w powstaniu styczniowym m.in. pełnił funkcję komisarza województwa sandomierskiego. Po powstaniu początkowo początkowo więziony przez władze austriackie, następnie przebywał na emigracji w Anglii, skąd pisał do polskich gazet i czasopism pod pseudonimem „Sewer”. Po powrocie do kraju, po nieudanej próbie, jakbyśmy to określili obecnie, podjęcia działalności gospodarczej poświęcił się działalności literackiej. W 1893 roku udało mu się na stałe przenieść do Krakowa. W Krakowie był jedną z najistotniejszych postaci w świecie literackim, wraz z żoną Marią z domu Schwarzburg-Günther prowadził otwarty dom o charakterze salonu literackiego. W 1901 roku po jego śmierci nekrologi ukazały się w nieomal wszystkich najważniejszych czasopismach Krakowa, Lwowa i Warszawy, oraz w rekordowym tempie została wydana księga pamiątkowa, jednakże w ciągu kilku lat został praktycznie zapomniany.

Twórczość Ignacego Maciejowskiego przeszła już do domeny publicznej i w polskich Wikiźródłach znajdują się jego powieść Bajecznie kolorowa oraz nowele Antek, Kobieta i Romans Wikty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]