Przejdź do zawartości

2019-09-16: Astronomowie odkryli parę wodną w atmosferze egzoplanety K2-18b

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 września 2019

W ustaleniach opublikowanych we wtorek w Cornell University arXiv przez grupę naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego oraz w oddzielnym raporcie zamieszczonym w środę w Nature Astronomy przez zespół uczonych z University College London (UCL) potwierdzono występowanie pary wodnej w atmosferze K2-18b, planety okrążającej gwiazdę w gwiazdozbiorze Lwa. Po raz pierwszy odkryto, że atmosfera obcej planety nie jest ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna, by mogła na niej występować woda w postaci pary wodnej.

Wizja artystyczna K2-18b (po prawej stronie) krążącego wokół czerwonego karła K2-18

Zespół z Montrealu, kierowany przez Björna Benneke’a, wykorzystał dane z teleskopu Hubble’a należącego do NASA w celu oceny zmian w świetle emitowanym przez gwiazdę planety K2-18b zachodzących, gdy K2-18b mijała tę gwiazdę i Ziemię. Odkryto, że światło o pewnych długościach fal, pochłanianych zazwyczaj przez wodę, osłabiało się w trakcie przemieszczania się planety, co wskazuje nie tylko na to, że K2-18b ma atmosferę, ale także na to, że w atmosferze występuje woda w postaci pary wodnej. Grupa naukowców z UCL przeanalizowała następnie dane grupy naukowców z Montrealu przy pomocy własnego oprogramowania i potwierdziła prawidłowość sformułowanych przez nich wniosków.

Nie jest to pierwszy przypadek stwierdzenia przez naukowców oznak występowania wody na egzoplanecie, jednak poprzednie odkrycia dotyczyły planet z wysokimi temperaturami lub innymi cechami znacząco różniącymi je od Ziemi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]