Przejdź do zawartości

2019-09-10: Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji zostanie wznowione po wyborach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 10 września 2019

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że ostatnie, 86. posiedzeniu Sejmu VIII kadencji zostanie przerwane w środę i będzie wznowione po wyborach parlamentarnych.

Terlecki oznajmił, że decyzję podjęło prezydium Sejmu w odpowiedzi na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy argumentowali go krótką kampanią wyborczą i chęcią obecności w swoich okręgach.

Zgodnie z wersją przedstawioną na stronie internetowej Sejmu, posiedzenie ma się odbyć w dniach 11 września oraz 15 i 16 października 2019, czyli po zarządzonych na 13 października wyborach parlamentarnych. Zdaniem konstytucjonalisty Uniwersytetu Wrocławskiego dr. Ryszarda Balickiego, dokończenie posiedzenia po wyborach jest niezgodne ze zwyczajem, choć zgodne z prawem.

Przedstawiciele opozycji wyrazili zaniepokojenie planami Prawa i Sprawiedliwości. Terlecki zapewnił jednak, że po wyborach w porządku obrad nie pojawią się nowe punkty.

Podczas ostatniego posiedzenia tej kadencji rozpatrzone mają zostać m.in. punkty obejmujące sprawozdania komisji śledczych ds. Amber Gold i ds. VAT, informacje o działalności w 2018 roku Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Rzecznika Praw Obywatelskich czy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]