Przejdź do zawartości

2019-08-13: Czy czeka nas zagłada banana?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 sierpnia 2019
Czy niedługo banany będą towarem nie do kupienia?

Do Kolumbii dotarły grzyby z rodzaju Fusarium. Oznacza to, że organizmy wywołujące masowe obumieranie bananowców dotarły do regionu odpowiedzialnego za większość światowego eksportu tego owocu. Czy czeka nas wkrótce całkowite wyniszczenie banana?

Do tej pory Fusarium powodowało niszczenie upraw na wschodniej półkuli. W zeszły czwartek władze Kolumbii potwierdziły jednak pojawienie się grzyba w Ameryce oraz ogłosiły w kraju stan wyjątkowy.

Historia niejako zatacza koło, gdyż już kiedyś choroba grzybowa powodowała masowe obumieranie bananowców. Po 1965 odmiana banana Gros Michel prawie całkowicie zniknęła na skutek choroby panamskiej. Wtedy też jej miejsce zajęła uprawiana do dziś, mniej smaczna, ale, jak się wydawało, odporna na grzyby odmiana Cavendish.

Jednym z możliwych skutków pojawienia się grzyba w Ameryce jest zniknięcie bananów ze sklepowych półek. Można by temu zapobiec, jeśli znaleźlibyśmy lekarstwo na grzybową chorobę bananowców lub zaczęlibyśmy uprawiać odmiany banana odporne na Fusarium.

Innym skutkiem niszczycielskiej zarazy może być załamanie się gospodarek państw południowoamerykańskich jak Ekwador czy Kolumbia. Już teraz cały region przeżywa duże trudności związane z politycznym kryzysem prezydenckim w Wenezueli.

Źródła[edytuj | edytuj kod]