Przejdź do zawartości

2019-08-08: Marszałek Sejmu ogłosił, że poda się do dymisji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 8 sierpnia 2019
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił 8 sierpnia podczas konferencji prasowej, że następnego dnia zamierza złożyć rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Na 85. posiedzeniu Sejmu w dniu 9 sierpnia miał być rozpatrywany wniosek o odwołanie posła Marka Kuchcińskiego z funkcji Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek swoją decyzję argumentował utratą zaufania opinii publicznej. Jest to związane z tematem lotów Kuchcińskiego na pokładzie państwowych samolotów i zabieraniem w podróże członków swojej rodziny oraz innych polityków.

Obecny na konferencji prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił:

Prawo nie zostało złamane. Skoro poważna część opinii publicznej ma inne zdanie, decyzja pana marszałka jest dowodem postawy związanej z naszym hasłem: słuchać Polaków i służyć Polsce.

—Jarosław Kaczyński, Prezes PiS

Kaczyński zapowiedział również, że uregulowane zostaną kwestie związane z tym, kto i kiedy może latać państwowymi maszynami.

Prezes PiS poinformował, że Marek Kuchciński wystartuje w zbliżających się wyborach parlamentarnych, gdyż jest to „najbardziej demokratyczna metoda oceny jego osoby”. Ustępujący marszałek ma znajdować się na pierwszym miejscu listy PiS w Krośnie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]