2019-05-28: Noc Kupały 2019 w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 28 maja 2019
Noc Kupały, 2009 RKP

W okresie przesilenia letniego tradycyjnie w różnych rejonach Polski obchodzone będzie jedno z największych etnicznych świąt słowiańskich, zwane Nocą Kupały – poczynając od wielkoformatowych imprez plenerowych, luźno nawiązujących do rodzimej tradycji (jak np. krakowskie czy warszawskie Wianki), po raczej kameralne, ściśle związane z aspektami tego święta obchody regionalne (organizowane np. przez rodzimowiercze związki wyznaniowe).

Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką, Sobótką lub też potocznie Nocą Świętojańską, to jedno z najdawniejszych świąt obchodzonych w okresie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie – święto miłości, płodności, słońca i księżyca, poświęcone oczyszczającym żywiołom wody i ognia. W jego trakcie tradycyjnie przewidziane są oczyszczające skoki przez ogień, puszczanie wianków oraz szukanie Kwiatu Paproci, a także inne wróżby miłosne przy nocnej zabawie.

Obchody o charakterze wyznaniowym[edytuj | edytuj kod]

Organizowane przez formalne związki rodzimowiercze[edytuj | edytuj kod]

Organizowane przez pozostałe grupy[edytuj | edytuj kod]

Obchody o charakterze odtwórczym i folklorystycznym[edytuj | edytuj kod]

  • 22-23.06 Biskupin,Muzeum Archeologiczne - Noc Kupały - „Noc Kupały” to wyjątkowa okazja, aby poznać zwyczaje i obyczaje związane z tradycyjnym świętem letniego przesilenia słonecznego. Dlaczego skakano przez ogień? Czy komukolwiek udało się kiedyś znaleźć kwiat paproci? Jakie znaczenie miały kąpiele i puszczanie wianków w tę wyjątkową noc? I co mogły mówić ludziom wróżby z kwiatów i ziół? Tych i wielu innych ciekawostek związanych z Kupalnocką dowiecie się 22 czerwca. Do tańca przy kupalnym ognisku zagra Zespół Muzyki Dawnej Huskarl.
  • 22-23.06 WolinNoc Świętojańska

Pozostałe (wielkoformatowe, miejskie) imprezy plenerowe, luźno inspirowane tradycją Nocy Kupalnej[edytuj | edytuj kod]

  • 15.06. Mielec Mamy przyjemność zaprosić wszystkich na wspólne świętowanie w VI NOCY KUPAŁY. Wydarzenie to odbędzie się na Cyplu w Mielcu. Woda i ogień, tak popularne w tym święcie, to symbole męskie i żeńskie. Nie zabraknie więc i tego. Ognisko do białego rana oraz woda otaczająca teren stworzą niesamowity i przyjazny klimat. Oczywiście nie zabraknie dekoracji i instalacji , a za oprawę muzyczną odpowiadać będą artyści z całej Polski. Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję wiele atrakcji audiowizualnych dla ucha, oka i ciała - New Moon
  • 15-16.06 Krasnystaw - Palinocka Pod Światowidem jest formą wydarzenia plenerowego, które nawiązuje do dawnych regionalnych zwyczajów związanych z letnim przesileniem i nie tylko.
  • 21-22.06 Kraków - Noc Kupały
  • 22.06 Wrocław, Centrum Kultury Zamek - Noc Świętojańska w Zamku - Jak co roku zapraszamy na najkrótszą noc w roku, kupalnockę czy Noc Kupały do Centrum Kultury Zamek! Z pewnością nie zabraknie ciekawych warsztatów, energetyzujących koncertów i plecenia wianków.

Wiesz o jeszcze innych, tegorocznych obchodach? Dodaj je tutaj, zachowując kategoryzację oraz chronologię dat – wpis ciągle aktualizowany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]