2019-03-08: Holandia: rozpoczęto prace nad obniżką leków poprzez wymianę wiedzy między uczelniami i siecią aptek
W 2019 roku znaleziono w Holandii sposób na wysokie ceny leków. Jednostki naukowe podzielą się wiedza z siecią aptek na temat uzyskiwania leków recepturowych, będących zamiennikami produktów tworzonych przez firmy farmaceutyczne.
Ponad dekadę holenderskie szpitale płaciły za cykl leczenia 18 tysięcy dolarów. Firma Novarthis, która w 2018 przejęła prawa do sprzedaży leku Lutathera w Europie, żądała 5 razy więcej. Erasmus, Amsterdam’s University Medical Center (UMC) i Transvaal Pharmacy obeszły wysokie koszty leków na rzadkie choroby, opracowując tańsze zamienniki. W lutym UMC pozyskał 5 milionów dolarów na program mieszania leków (tworzenia leków recepturowych). Wiedza o mieszaniu leków przekazana ma być też sieci aptek posiadających własne laboratoria. Koszt opracowania pokryto z grantów naukowych. Udało się to, mimo że Holandia jest stosunkowo niewielkim krajem. Jest to część większej światowej tendencji do obniżania kosztów leków na świecie.
Tworzenie leków bez ich testowania jest krytykowane, ponieważ może prowadzić do niepożądanych skutków dla pacjentów. W przypadku rozwiązania holenderskiego krytycznie wypowiadali się przedstawiciele firm farmaceutycznych: Novartis ze Szwajcarii i Leadiant z Włoch.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Toby Sterling, John Miller, Elyse Tanouye; Edycja Pravin Char – Dutch join backlash at expensive drugs by making their own – Reuters, 08 03 2019