Przejdź do zawartości

2018-12-31: Rosyjskojęzyczna Wikipedia wybrała najlepsze artykuły

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 31 grudnia 2018
Najlepsze artykuły rosyjskojęzyczej Wikipedii (2018)

Artykuł „Traktat brzeski” wygrał w głosowaniu użytkowników i ekspertów na najlepszy artykuł rosyjskojęzycznej Wikipedii.

Pod koniec grudnia rosyjskojęzyczna Wikipedia podsumowała wyniki swojej działalności w minionym roku: 25 grudnia „Artykuły Roku” zostały wybrane w drodze głosowania powszechnego, a wczoraj wieczorem wyborów dokonali eksperci. W kategorii „Historia” pierwsze miejsce w obu konkursach zajął artykuł o traktacie brzeskim opisujący traktat pokojowy, który został podpisany w 1918 roku przez Rosję Sowiecką i Państwa Centralne. Pięćdziesięciostronicowy tekst napisał dr Roman Balabin, który był doktorantem na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETHZ). Autor wykorzystał prawie pięćset opublikowanych źródeł naukowych do napisania tego artykułu.

Warto zauważyć, że temat pokoju, który powstał ponad sto lat temu, jest nadal dość upolityczniony. Obecnie artykuł jest chroniony przed zmianami dokonywanymi przez anonimowych użytkowników: wszelkie poprawki w jego treści muszą być przeglądane przez zespół kilku administratorów Wikipedii. W pozostałych kategoriach za najlepsze uznano artykuły „Utopia” i „Ważki”.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]