Przejdź do zawartości

2018-12-31: Dworzec Roku 2018

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 31 grudnia 2018

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Wągrowcu Dworcem Roku 2018

Dworzec w Wągrowcu wygrał pierwszą edycję Konkursu "Dworzec Roku", zorganizowanego przez Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP.

Konkurował w finale z dworcami takimi, jak: Gdynia Główna, Kartuzy, Bielsko Biała Główna, Bydgoszcz Główna, Katowice, Tarnów, Toruń Główny, Warszawa Centralna i Wrocław Główny. Wszystkie nominowane dworce zostały odwiedzone przez audytorów, którzy oceniali ergonomię i jakość pracy obiektów.

Jurorzy obradowali w składzie: Anna Popek (przewodnicząca jury), dziennikarka od ponad dwudziestu lat, od kil­ku­na­stu lat w Tele­wi­zji Pol­skiej; dr hab. inż. arch. Jacek Wesołowski, profesor Politechniki Łódzkiej, kierownik Zakładu Projektowania Urbanistycznego w Instytucie Architektury i Urbanistyki; Jolanta Kramarz, prezeska i fundatorka Fundacji Vis Maior, z wykształcenia psycholog, zaangażowana w promowanie praw osób niewidomych, w tym poruszających się z psami przewodnikami; Katarzyna Kapczyńska, dziennikarka Pulsu Biznesu, pisząca na jego łamach o rynku transportowym - kolejowym, drogowym, morskim i inwestycjach w infrastrukturę oraz Andrzej Goltz (British-Polish Railway and Industrial Heritage Partnership), doradca w dziedzinie polityki transportowej, absolwent University of Birmingham w Wielkiej Brytanii, wieloletni kierownik działu planowania i strategii dla Automobile Association, założyciel Fundacji ProKolej. Ogłaszając swój werdykt docenili oni przede wszystkim architekturę i doskonałe połączenie historycznego budynku z nowoczesnymi rozwiązaniami, modelowy przykład węzła komunikacyjnego w małej miejscowości oraz projekt uwzględniający dalszy rozwój tego węzła.

Celem Konkursu "Dworzec Roku" jest wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych, promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]