Przejdź do zawartości

2018-12-21: Wybuch metanu w kopalni ČSM w Karwinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 grudnia 2018

20 grudnia 2018 po południu w kopalni ČSM Północ w Karwinie w Czechach doszło do katastrofy górniczej, której przyczyną był zapłon metanu. Spowodował on zniszczenie wyrobisk kopalni. Według najnowszych informacji, zginęło 13 górników - 12 Polaków oraz 1 Czech. Dalszych 10 górników jest rannych. Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła, że w związku z wydarzeniem niedziela 23 grudnia w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

Informacje dotyczące ofiar katastrofy zostały przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego:

Informacje od strony czeskiej są następujące: 12 górników ma obywatelstwo polskie, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszka na terenie Republiki Czeskiej; 13 górnik jest obywatelem czeskim

— Premier Mateusz Morawiecki

Akcja wydobywania ciał górników na powierzchnię została wstrzymana z powodu ulatniających się trujących gazów oraz wysokiej temperatury sięgającej 200 °C wywołanej podziemnym pożarem. Do tej pory udało się wydostać ciało jednego z górników, cztery kolejne ciała zlokalizowano. Mimo że ośmiu ciał jeszcze nie odnaleziono, zdaniem dyrekcji kopalni, warunki nie pozwalają na przeżycie na dole. Wydobywanie górników przez ratowników nastąpi nie wcześniej niż po Nowym Roku.

Nie wiadomo, dlaczego systemy bezpieczeństwa w kopalni nie zadziałały. Przyczyny katastrofy będą badane przez specjalną komisję.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]