Przejdź do zawartości

2018-11-22: Robert Kubica podpisał kontrakt z Williamsem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 22 listopada 2018
Robert Kubica

Robert Kubica będzie partnerem zespołowym George'a Russella w zespole Williams. Dziś w Abu Zabi, zespół oficjalnie ogłosił podpisanie kontraktu z polskim kierowcą, dzięki czemu zastąpi on Siergieja Sirotkina, z którym przegrał walkę o fotel kierowcy wyścigowego na ten sezon.

W zeszłym roku, Robert Kubica rozpoczął starania o powrót do rywalizacji w samochodach jednomiejscowych, testując bolidy GP3 i Formuły E. Na początku czerwca, po sześciu latach przerwy przetestował samochód Lotus E20 podczas testów na torze w Walencji, pomalowany w barwy zespołu Renault. W późniejszym czasie otrzymał od francuskiego producenta szansę podczas testów na torze Hungaroring. Spekulowano, że Polak zastąpi Jolyona Palmera, jednak zespół postanowił pozyskać Carlosa Sainza na mocy wypożyczenia z ekipy Toro Rosso. W październiku testował z Williamsem i był jednym z faworytów do objęcia funkcji kierowcy wyścigowego w zespole na sezon 2018.

W tym sezonie, Robert Kubica pełnił w brytyjskiej ekipie rolę kierowcy rezerwowego i rozwojowego, jeżdżąc w testach przedsezonowych w Barcelonie, w testach w trakcie sezonu na torach Circuit de Barcelona-Catalunya i Hungaroring oraz w pierwszych sesjach treningowych do Grand Prix Hiszpanii i Grand Prix Austrii. Polak posiadał także miał ofertę objęcia stanowiska kierowcy rozwojowego Ferrari, które zwolnił Daniił Kwiat, który powróci do startów z zespołem Scuderia Toro Rosso.

Zatrudnienie Kubicy i Russella oznacza, że Williams całkowicie zmieni skład kierowców. Siergiej Sirotkin, za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że nie znajdzie się w stawce Formuły 1 na przyszły sezon. Jego sponsor, SMP Racing oświadczył, że sami podjęli decyzję o wycofaniu wsparcia dla zespołu. Tymczasem Lance Stroll prawdopodobnie będzie kierowcą Force India, którego właścicielem od sierpnia jest jego ojciec, Lawrence Stroll.

Źródła[edytuj | edytuj kod]