Przejdź do zawartości

2018-11-14: Tomasz Matuszewski nowym burmistrzem Sanoka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 14 listopada 2018

Nowym burmistrzem Sanoka został wybrany na pięcioletnią kadencję po II turze wyborów samorządowych 2018 roku Tomasz Matuszewski, który pewnie pokonał urzędującego burmistrza Tadeusza Pióro (PiS), ubiegającego się o reelekcję.

W wyborach samorządowych w 2018 Tomasz Matuszewski ubiegał się o elekcję na stanowisko burmistrza Sanoka startując jako kandydat bezpartyjny, popierany przez lokalnych samorządowców z listy Komitetu Wyborczego Wyborców "Łączy nas Sanok". W I turze 22 października 2018 uzyskał 4474 głosów, a w drugiej turze 4 listopada 2018 osiągnął wynik 59,o7 % wygrywając różnicą 2649 głosów z burmistrzem Tadeuszem Pióro (PiS), który ubiegał się o reelekcję[1], [2], został również wybrany na Radnego Rady Miasta Sanoka. Kandydatura Matuszewskiego otrzymała wsparcie od prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca [3]. Jego rywala wsparł 27 października przed drugą turą wyborów Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek sejmu RP Marek Kuchciński podczas wizyty w Sanoku[4]. Komitet Wyborczy Wyborców "Łączy Nas Sanok" wprowadził również do rady miasta 4 radnych.

Tomasz Adam Matuszewski urodził się 31 grudnia 1977 roku w Sanoku[5], z wykształcenia jest biologiem, chemikiem i trenerem piłkarskim, od 4 do 16 listopada 2018 burmistrz elekt Sanoka.

Dzieciństwo wraz z trójką rodzeństwa spędził we wsi Berezka, tu też uczęszczał do szkoły podstawowej w latach 1984-1992. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im gen. Władysława Andersa w Lesku, w klasie o profilu biologiczno-chemicznym w latach 1992-1996[6].

Tomasz Matuszewski studiował w latach 1996-2001 na wydziale Geograficzno-Biologicznym Akademii Pedagogicznej w Krakowie, studia ukończył ze stopniem magistra w zakresie biologi, na podstawie pracy magisterskiej "Wpływ przesiewnego traktowania herbicydem Targa Super EC", studia podyplomowe kontynuował na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie w latach 2009-2010, uzyskując stopień trenera II klasy w piłce nożnej na podstawie pracy dyplomowej "Struktura organizacyjna działań Fundacji Promocji Sportu "Ekoball" wyznaczająca kierunek nowoczesnego nauczania i treningu w piłce nożnej dzieci i młodzieży", oraz ukończył studia podyplomowe z zakresu odnawialnych zasobów i źródeł energii na Akademii Górniczo-Hutniczej, praca dyplomowa dotyczyła "Pozyskiwania środków finansowych i ich wdrażania w projekt adaptacji pomieszczeń wraz z wyposażeniem pracowni Odnawialnych Źródeł Energi w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku"[7], [8].

Od 15 roku życia grał w piłkę nożną w Stali Sanok, na studiach był zawodnikiem Cracovii. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych współpracował z „Wisłą” Chicago[9], jest zdobywcą prestiżowego wyrónienia Pasjonat Sportowej Polski. W Szkole Trenerów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie ukończył kurs trenerów UEFA (2015-2016)[10] oraz odbył staż trenerski w Akademii Piłkarskiej Lecha Poznań we Wronkach. Posiada kwalifikacje w zakresie instruktora sportowego oraz w zakresie organizacji i zarządzania oświatą.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych najpierw jako nauczyciel biologii i wychowawca później jako wicedyrektor w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku, był jednocześnie trenerem grup młodzieżowych Klubu Sportowego EKOBALL w Sanoku. Tomasz Matuszewski kierował pracą sanockiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku z powołania burmistrza Tadeusza Pióro od lipca 2015 roku do lata 2018 roku [11], [12].


Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Kategorie siostrzanych projektach:

 Grafiki i media  w Wikimedia Commons
 Kategorie w Wikisłowniku
 1. Tomasz Matuszewski oficjalnym kandydatem na burmistrza Sanoka
 2. KWW Łączy Nas Sanok przedstawił program i kandydatów.
 3. Tadeusz Ferenc popiera Tomasza Matuszewskiego
 4. Kandydatów do rady miasta, powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego zaprezentowano podczas poniedziałkowej konwencji wyborczej sanockiego Prawa i Sprawiedliwości. 01:38, 09.10.2018, Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał dzisiaj do Sanoka.
 5. bip.um.sanok.pl Matuszewski, Tomasz Adam
 6. tomaszmatuszewski.pl
 7. www.korsosanockie.pl
 8. Tomasz Adam Matuszewski
 9. 90-lecie Klubu Sportowego “Wisła” Chicago
 10. ekoball.pl
 11. Tomasz Matuszewski oficjalnym kandydatem na burmistrza Sanoka, isanok, 2018
 12. „Przyszłość + dla Sanoka”. Tomasz Matuszewski walczy o wyborców